VIDEO EXCLUSIV CSM București - Dunărea Brăilă, în finala Cupei României la handbal feminin. Final Four e LIVE pe Pro Arena și VOYO

CSM Bucuresti Cupa Romaniei Handbal feminin Rapid Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 07:46
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 07:49

Final Four-ul Cupei României e transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – Dunărea Brăila 35 - 36 (16-18)

Dunărea Brăila s-a calificat în finala Cupei României, după un meci incendiar cu Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, în urma a două reprize de prelungiri.

În timpul regulamentar, Bianca Bazaliu a restabiliti egalitatea în ultima secundă, cu o execuție spectaculoasă, însă nu a fost suficient, iar în reprizele de prelungiri, gazdele s-au impus cu un gol diferență.

• Crina Pintea

CSM București - Rapid 27-23 (16-10)

CSM București s-a calificat în finala Cupei României după ce a dominat-o autoritar pe Rapid, sâmbătă după-amiază, la Brăila. În cea de-a doua semifinală se întâlnesc de la 15:00, tot în Sala Danubius, Dunărea Brăila și Gloria Bistrița.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 6 goluri, Zaadi 6, Ostergaard 4, pentru CSM, respectiv Korsos 8, O. Kanor 5, pentru Rapid.

A doua semifinală a zilei se va disputa între formaţiile Gloria Bistriţa şi Dunărea Brăila, ambele calificate şi la Turneul F4 al European League.

Finala pentru trofeu va avea loc duminică.

CSM București - Rapid 27-23

Final de meci!

Min.50 CSM București - Rapid Cristina Neagu e lovită! Interul stânga trece pe bancă și primește îngrijiri medicale în zona feței.

Min.33 CSM București - Rapid 17-11 Gol superb înscris de pe pivot de Crina Pintea care ia prim-planul se înșurubează pe semicerc și înscrie. Totul după un no look pass de la Cristina Neagu.

VIDEO Moment de magie Cristina Neagu - Crina Pintea

A început reprriza a doua!

PAUZĂ în Sala din Brăila! 16-10 pentru CSM București

Min.30 CSM București - Rapid 16-10 CSM se detașează și marchează și la ultima fază a primei reprize.

Min.17 CSM București - Rapid 7-8 Rapid a revenit de la 5-7 și conduce cu 8-7. Adi Vasile cere time out.

Min.10 CSM București - Rapid 5-2 Cristina Neagu înscrie de la 7 metri. Echipa lui Adi Vasile joacă în inferioritate numerică.

La partida de la Brăila asistă și componenții echipei de fotbal U Cluj.

A început meciul de la Brăila!

VIDEO CSM București - Rapid | Primele șapte minute ale semifinalei din Sala Danubius din Brăila

Știrea inițială

Turneul final are loc sâmbătă și duminică în Sala Danubius din Brăila.

CSM București și Rapid deschid balul Final Four-ului sâmbătă, de la 12:30, în transmisiune LIVE pe Pro Arena și VOYO, dar și în format LIVE BLOG pe www.sport.ro.

Pentru echipa lui Adrian Vasile va reveni Cristina Neagu, care n-a jucat în meciul de campionat câștigat cu Gloria Bistrița, scor 42-32. Cea mai valoroasă handbalistă a lumii a trecut prin momente grele întrucât i-a murit tatăl, cel care a dus-o când era mică la primul club din carieră.

De partea cealaltă, Rapid va putea conta la linia de 9 metri pe două dintre cele mai valoroase jucătoare din Liga Florilor, Eliza Buceschi și olandeza Estavana Polman, partenera lui Rafael van der Vaart, fostul mare fotbalist de la Ajax Amsterdam, coleg cu Bogdan Lobonț și Cristi Chivu.