Barca, cine?! Coutinho, debut stelar în tricoul lui Aston Villa! Assist și gol în meciul cu United

Philippe Coutinho Aston Villa Manchester United Premier League Anglia
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 15 Ianuarie 2022, 21:36
Data actualizarii: Sambata 15 Ianuarie 2022, 21:49

Aston Villa și Manchester United s-au întâlnit în etapa cu numărul 22 din Premier League.

După întâlnirea din FA Cup, acolo unde United a eliminat-o pe Aston Villa, 1-0, cele două s-au reîntâlnit, de această dată pe terenul echipei lui Steven Gerrard, în etapa cu numărul 22. În absența lui Cristiano Ronaldo, scorul a fost deschis de Bruno Fernandes, în minutul 6.

Coutinho, show la debutul în tricoul lui Aston Villa

Portughezul a făcut 'dubla' în minutul 67, din pasa lui Fred, iar soarta meciului părea decisă. La un minut de la al doilea gol al lui Fernandes, Gerrard l-a trimis în teren pe Philippe Coutinho, împrumutat în iarnă de la Barcelona.

Cel mai scump transfer din istoria catalanilor i-a pasat decisiv lui Ramsey, în minutul 77, iar apoi a confirmat încrederea fostului său coechipier de la Liverpool, Gerrard, în el, înscriind golul egalizator, care i-a adus un punct lui Villa.

Coutinho a fost împrumutat de Barcelona în iarnă, în încercarea catalanilor de a mai elibera din masa salarială. Aston Villa îi plătește 65% din salariu lui Coutinho, care poate fi transferat definitiv la finalul sezonului. Brazilianul nu a reușit să se impună pe Camp Nou, iar în acest sezon, deși a primit câteva minute din partea lui Xavi, nu a putut să își arate cea mai bună formă.