Arsenal, umilită de Manchester City! Elevii lui Pep îi trimit pe "tunari" pe ultimul loc din Premier League

Arsenal Antonio Conte Arteta manchester city Premier League Anglia Arsenal, umilită de Manchester City! Elevii lui Pep îi trimit pe "tunari" pe ultimul loc din Premeier League
Data publicarii: Sambata 28 August 2021, 16:54
Data actualizarii: Sambata 28 August 2021, 17:13

Campionatul englez oferă spectacol ca de obicei.

Din articol

Fanii echipei din Londra sperau că formația lor o să reușească să adune primele puncte din actualul sezon de Premier League, însă evoluția și rezultatul a fost unul cu care s-au obișnuit în ultimul timp, mai ales de când Mikel Arteta a venit pe bancă.

Partida din etapa a 3-a contra campioanei en-titre, Manchester City, s-a dovedit a fi un dezastru total, londonezii fiind spulberați, 5-0, de către elevii lui Pep Guardiola. După primele 12 minute, gazdele aveau deja 2-0, datorită golurilor marcate de Gundogan și Ferran Torres.

• Arsenal, umilită de Manchester City! Elevii lui Pep îi trimit pe tunari pe ultimul loc din Premeier League

Problemele s-au acutizat pentru Arsenal cu 10 minute înainte de pauză, atunci când Xhaka a văzut direct cartonașul roșu, după o intrare dură asupra lui Joao Cancelo. Gabriel a Jesus a marcat golul de 3 la 0 înainte de pauză, pentru ca Rodri și Ferran Torres să închidă tabela, în partea secundă.

Evoluția celor de la Arsenal a fost absolut jenantă, cu toate că au evoluat cu un om în minus, având doar un șut spre poartă timp de 90 de minute, și o posesie de 20 la sută, iar fanii sunt disperați în ceea ce privește situația lui Mikel Arteta.

Londonezii sunt pe ultimul loc în clasament după 3 etape, având înfrângere în primul meci, 2-0, cu Brentford, în deplasare, și cu Chelsea, 3-0, pe teren propriu, pe lângă înfrangerea cu Manchester City.

E Arteta pe făraș?!

În presa din Anglia se vorbește din ce în ce mai apăsat de faptul că tehnicianul spaniol este aproape de a fi demis, alături de actual director sportiv, Maurice Edu. Principalul nume vehiculat pentru banca celor de la Arsenal este Antonio Conte, liber de contract după ce a câștigat în sezonul precedent titlul în Serie A alături de Inter.