VIDEO „Cineva o să moară, o să vedeți” Moment halucinant în meciul rușilor Medvedev și Rublev, din sferturile US Open

Daniil Medvedev Andrey Rublev US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 07 Septembrie 2023, 09:45
Data actualizarii: Joi 07 Septembrie 2023, 09:51

Daniil Medvedev s-a plâns de condițiile de joc asigurate de newyorkezi în faza sferturilor de finală ale Openului American.

Numerele 3 și 8 ATP, rușii Daniil Medvedev și Andrey Rublev s-au întâlnit într-unul dintre cele mai dure meciuri ale actualei ediții a Openului American, din punctul de vedere al condițiilor de joc.

Duelul 100% rusesc din faza ultimilor opt a turneului de la US Open a avut loc în după-amiaza celei de-a zecea zile de concurs, la o temperatură de 34 de grade celsius și într-o umiditate ridicată.

Medvedev s-a revoltat împotriva condițiilor de joc de la US Open

„Un jucător o să moară. Și vor vedea,” a zis Daniil Medvedev, în timpul meciului, plângându-se de căldura sufocantă.

Sfârșit de oboseala acumulată după doar o oră de joc, Andrey Rublev s-a oprit, înainte de a servi, aplecându-se pentru a-și recăpăta suflul.

Daniil Medvedev, calificat pentru a patra oară în semifinalele US Open, în ultimele cinci ediții

„A fost brutal. Singurul lucru bun e că am suferit amândoi în aceste condiții. După primul set de abia mai vedeam ceva,” s-a confesat Medvedev, după încheierea meciului.

Medvedev l-a bătut pe Rublev, scor 6-4, 6-3, 6-4, după 2 ore și 48 de minute de joc, calificându-se în semifinalele US Open pentru a patra oară, în ultimele cinci ediții.

În 2021, rusul Medvedev a ieșit câștigător la Flushing Meadows, după o finală încheiată în minimum de seturi cu Novak Djokovic.