VIDEO Sorana Cîrstea a fost „victima” loviturii zilei, în turneul de la US Open

Sorana Cirstea Karolina Muchova lovitura zilei US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 06 Septembrie 2023, 09:13
Data actualizarii: Miercuri 06 Septembrie 2023, 09:12

Karolina Muchova a jucat un tenis încântător pe durata celor 98 de minute ale jocului câștigat în detrimentul Soranei Cîrstea, scor 6-0, 6-3, în faza sferturilor de finală ale Openului American.

În meciul câștigat scor 6-0, 6-3 împotriva Soranei Cîrstea (33 de ani, 30 WTA), Karolina Muchova (27 de ani, 10 WTA) a jucat un tenis aproape de perfecțiune, pe durata celor 98 de minute de joc.

Finalista de la Roland Garros a reușit o sumedenie de passing shot-uri incredibile, două dintre care au fost incluse în cele mai spectaculoase cinci lovituri ale zilei, în turneul de mare șlem de la New York.

Karolina Muchova a reușit „lovitura zilei” la US Open, deși a concurat cu Novak Djokovic

Muchova i-a depășit, ca spectaculozitate, pe Djokovic, Gauff, Shelton și Ostapenko, prin două passing shot-uri de forehand senzaționale.

32 de lovituri direct câștigătoare a semnat Karolina Muchova, în meciul cu Sorana Cîrstea, una la aproximativ fiecare trei minute.

Muchova a jucat tenis à la Barty

Mai mult decât atât, cehoaica a menținut un raport ideal între risc și succes, comițând doar 15 erori neforțate.

Spre comparație, Sorana Cîrstea a reușit 12 winnere și a greșit neforțat în 19 rânduri.

În penultimul act competițional, Karolina Muchova o va întâlni pe Cori Gauff (19 ani, 6 WTA).

Atât Muchova, cât și Gauff sunt calificate în premieră în semifinalele US Open.