„Cel mai accidentat” tenismen din istorie: Gael Monfils s-a retras pentru a 24-a oară dintr-un meci în circuitul ATP

Gael Monfils Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 24 Martie 2023, 11:55
Data actualizarii: Vineri 24 Martie 2023, 12:03

Gael Monfils a putut să joace doar șase game-uri în ediția 2023 a turneului ATP Masters 1000 de la Miami.

Gael Monfils (36 de ani, 280 ATP) s-a întors cu ghinion în tenisul profesionist, după o pauză de șapte luni. Tenismenul francez a pierdut în primele tururi ale competițiilor ATP Masters 1000 de la Indian Wells și Miami.

Din turneul din Florida, Monfils a fost nevoit să se retragă după doar șase game-uri jucate, la scorul de 3-3 în meciul cu Ugo Humbert, din cauza unei accidentări la încheietură.

Gael Monfils, tenismenul fără noroc al ultimelor decenii, în circuitul ATP

Soțul Elinei Svitolina a ajuns la a 24-a retragere a carierei dintr-un meci jucat în circuitul ATP, devenind unul dintre cei mai ghinioniști jucători din Era Open.

Doar Tommy Haas și Janko Tipsarevic au mai semnat atât de multe retrageri din meciuri oficiale, în timp ce Marcos Baghdatis a renunțat să ducă 23 de partide la bun sfârșit, din cauza problemelor medicale.

Sfertfinalist al Openului Australian în 2022, Gael Monfils declara anul trecut la Melbourne că nu vrea să se retragă din tenis până nu va câștiga un titlu de mare șlem. Din nefericire pentru Monfils și fanii săi, acest vis se îndepărtează din ce în ce mai mult, date ultimele întâmplări.