Sorana Cîrstea, victorie importantă în primul tur de la Sankt Petersburg. A învins-o pe finalista de la Roland Garros 2019

Sorana Cirstea Marketa Vondrousova Sankt Petersburg Tenis
Data publicarii: Marti 08 Februarie 2022, 18:55
Data actualizarii: Marti 08 Februarie 2022, 19:21

Sorana Cîrstea a reuşit o victorie dramatică în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova, cu 7-5, 3-6, 6-4, în prima rundă a turneului WTA 500 de la Sankt Petersburg, dotat cu premii totale de 768.680 de dolari.

Cîrstea (31 ani, 31 WTA) a obţinut victoria în faţa valoroasei sale adversare (22 ani, 38 WTA) după două ore şi 26 de minute.

Vondousova a început mai bine şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Cîrstea a revenit şi a egalat, 3-3, şi-a pierdut serviciul apoi, însă imediat a făcut rebreak, reuşind să se impună cu 7-5.

Cehoaica a dominat clar actul secund, în care a condus cu 5-0, dar nu a putut încheia setul decât după ce a cedat trei ghemuri.

În decisiv s-a mers cap la cap până la 3-3, când Cîrstea a reuşit un break şi s-a desprins apoi la 5-3. Vondrousova a redus din diferenţă, 4-5, a avut trei mingi de 5-5, dar Sorana a pus capăt meciului, cu 6-4.

Cîrstea a încheiat cu doi aşi, în timp ce Vondrousova a avut 3 aşi, dar şi 9 duble greşeli. Unica întâlnire anterioară dintre cele două a avut loc în 2021, la Australian Open, când Vondrousova s-a impus cu 6-2, 6-4 în turul al treilea.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 9.500 de dolari şi 55 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe estoniana Anett Kontaveit, a doua favorită, care a dispus cu 6-3, 1-6, 6-3, de elveţianca Jil Teichmann.

Kontaveit a câştigat toate cele cinci meciuri directe cu Cîrstea, care a luat un singur set.

Tot marţi, Jaqueline Cristian a învins-o pe americanca Bernarda Pera cu 7-6 (3), 6-4, în alt meci din primul tur.