"Fără precedent!" Reacția presei din Cehia după duelul epic Cîrstea - Vondrousova

Sorana Cirstea Marketa Vondrousova WTA Dubai Tenis
Data publicarii: Joi 22 Februarie 2024, 16:10
Data actualizarii: Joi 22 Februarie 2024, 16:10

Sorana Cîrstea (33 de ani, #22 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000 de la Dubai după o victorie impresionantă în fața Marketei Vondrousova (24 de ani, #8 WTA), scor 2-6, 7-6 (1), 6-2.

Vondrousova a condus cu 6-2 și 5-1, a avut nu mai puțin de șase mingi de meci, însă sportiva din Cehia, campioană la Wimbledon în 2023, nu a putut închide partida, iar Sorana Cîrstea a avut o revenire formidabilă, câștigând setul secund la tie-break, iar decisivul într-o manieră clară.

Reacția presei din Cehia după duelul epic Cîrstea - Vondrousova

"Un colaps fără precedent", au titrat jurnaliștii cehi de la Blesk după sfertul de finală de la turneul din Dubai: "Vondrousova a avut 6 mingi de meci, dar tot a pierdut".

"Vondrousova a părut că se îndreaptă către o victorie fără echivoc. În primul set a câștigat de două ori pe serviciul jucătoarei cu 9 ani mai în vârstă, iar în setul al doilea a reușit din nou două break-uri. A avut de trei ori șansa de a câștigat meciul pe propriul serviciu, însă nu a reușit, iar românca a câștigat un tie-break pe care l-a controlat, 7-1.

Românca a păstrat starea psihică excelentă și în setul al treilea și imediat a făcut break. A fructificat prima minge de meci avută și a încheiat meciul după două ore și 41 de minute.

Vondrousova a pierdut pentru a treia oară consecutiv contra lui Cîrstea și a ratat șansa de a ajunge în prima semifinală de după triumful de la Wimbledon, din iulie. În Dubai, sportiva desemnată cea mai bună din Cehia a câștigat pentru prima dată două meciuri la rând după US Open, însă și-a luat adio de la turneu după o înfrângere amară", au mai scris cehii.

• În semifinalele turneului de la Dubai, Sorana Cîrstea se va duela cu italianca Jasmine Paolini (28 de ani, #26 WTA).
  • $158,944 va primi Sorana Cîrstea pentru accederea în faza semifinalelor, unde va primi replica italiencei Jasmine Paolini (28 de ani, 26 WTA), în fața căreia a cedat ambele întâlniri directe derulate până în prezent.
  • Dacă va reuși calificarea în finală, Sorana Cîrstea nu doar că își va asigura un premiu în valoare de $308,320, dar va urca șapte locuri în ierarhia mondială și va ajunge număr 15 mondial.