Sorana Cîrstea, 3 victorii în 4 meciuri, în noul an: a învins-o pe Kaia Kanepi și s-a calificat pe tabloul principal la Adelaide

Sorana Cirstea Kaia Kanepi Tenis WTA WTA 500 Adelaide Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 09:00
Data actualizarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 11:19

Sorana Cîrstea și-a procurat șansa de a juca inclusiv în al doilea turneu WTA 500 de la Adelaide, programat în săptămâna 9-14 ianuarie.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 45 WTA) a învins-o pe estona Kaia Kanepi, în finala calificărilor celui de-al doilea turneu de calibru WTA 500 organizat la Adelaide, în acest debut de sezon.

6-2, 4-6, 7-5 a fost scorul final al partidei de 2 ore și 9 minute. Primul set a fost controlat de Sorana Cîrstea, care a reușit două break-uri, în timp ce al doilea s-a jucat într-o notă de echilibru, Kaia Kanepi reușind break-ul la 4-egal, după un game în care a ratat alte patru șanse de break.

Sorana Cîrstea urcă 2 locuri în clasamentul WTA LIVE, la o poziție în spatele Biancăi Andreescu

Kanepi a servit pentru meci, la 5-4 în setul decisiv, dar Cîrstea a reușit două break-uri consecutive, în cele mai tensionate momente ale meciului, demonstrându-și eficiența în jocul de retur.

$7,500 și-a asigurat Sorana Cîrstea prin calificarea pe tabloul principal, unde o va acompania pe conaționala Irina Begu.

Tot în ultimul tur din calificări, la Adelaide, Ana Bogdan a fost învinsă de Katerina Siniakova, scor 7-6 (5), 5-7, 5-7.