VIDEO WTA Miami | Să zboare rachetele! Camila Giorgi n-a mai suportat tensiunea meciului și a comis un gest rar

Camila Giorgi Kaia Kanepi Tenis WTA WTA Miami Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 22 Martie 2023, 09:55
Data actualizarii: Miercuri 22 Martie 2023, 09:58

Camila Giorgi a cedat nervos în partida incredibilă cu Kaia Kanepi, câștigată după 3 ore și 36 de minute.

Meci nebun în primul tur al competiției WTA 1000 de la Miami. Camila Giorgi (44 WTA), din Italia a învins-o după 3 ore și 36 de minute de joc pe experimentata Kaia Kanepi (57 WTA), din Estonia, scor 7-6 (4), 6-7 (4), 7-6 (4).

Partida cu trei tiebreak-uri - o raritate în circuitul WTA - a avut un set decisiv de infarct, în care italianca a condus cu 5-0, dar s-a văzut nevoită să lupte în prelungirile setului pentru a obține calificarea.

Meci cu trei tiebreak-uri, jucat în 3 ore și 36 de minute, la Miami

În tiebreak-ul manșei a doua, Camila Giorgi n-a mai suportat marjele mici de eroare pe care și le-a putut permite în duelul cu Kaia Kanepi. Italianca și-a aruncat racheta înspre mijlocul terenului, după o erorare neforțată, urmând să piardă, câteva minute mai târziu, setul, scor 7-4 în tiebreak.

Camila Giorgi a fost avertizată de arbitrul de scaun pentru gestul comis, dar a reușit să își mențină calmul, în ciuda faptului că a pierdut cinci game-uri consecutiv în setul al treilea, Kanepi egalând-o de la 0-5.

În turul următor, Camila Giorgi va întâlni o altă jucătoare obișnuită să se folosească de forță la fiecare lovitură, Victoria Azarenka.

„Djokovic este de-a dreptul sălbatic când se enervează! A ținut mai mult la ideile lui decât la tenis” CTP, nemilos cu tenismenul sârb