VIDEO Irina „Comeback” Begu s-a calificat în optimile turneului WTA 500 de la Adelaide: posibil duel cu Bianca Andreescu, în sferturi

Irina Begu Tenis WTA Romania WTA 500 Adelaide Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 02 Ianuarie 2023, 09:30
Data actualizarii: Marti 03 Ianuarie 2023, 10:32

Irina Begu (34 WTA) a învins-o pe Shelby Rogers (47 WTA), scor 3-6, 7-6 (5), 6-1, în șaisprezecimile turneului WTA 500 de la Adelaide.

Irina-Camelia Begu a debutat cu victorie în sezonul 2023. Sportiva din București a revenit de la 0-1 la seturi în fața americancei Shelby Rogers, de care a dispus, scor 3-6, 7-6 (5), 6-1, pentru a atinge faza ultimelor 16 jucătoare.

7 break-uri a reușit Irina Begu pe serva sportivei din SUA, dar a avut nevoie de patru mingi de set, în tiebreak-ul manșei secunde, pentru a obține declicul puternic care a adus un set decisiv adjudecat categoric.

Ostapenko sau Pliskova, următoarea adversară a Irinei Begu, la Adelaide

Karolina Pliskova sau Jelena Ostapenko este numele următoarei adversare pentru Irina Begu, în competiția dotată cu premii totale în valoare de $826,837. Peste 10 mii de dolari va primi Irina Begu, în urma acestui succes semnat în 2 ore și 38 de minute de joc.

Dacă va reuși o nouă victorie, Irina Begu ar putea să o întâlnească pe Bianca Andreescu în faza sferturilor de finală.