Sorana Cirstea Camila Giorgi Tenis WTA WTA Adelaide Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 09:30
Data actualizarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 09:32

Sorana Cîrstea (45 WTA) a dispus de Camila Giorgi (66 WTA), scor 5-7, 6-4, 6-0, în primul tur al calificărilor competiției WTA 500 de la Adelaide 2 (9-14 ianuarie).

Sorana Cîrstea (32 de ani, 45 WTA) a ajuns în finala calificărilor turneului WTA 500 de la Adelaide 2, programat să se dispute în săptămâna 9-14 ianuarie. Sportiva din Târgoviște a întrecut-o în trei seturi pe Camila Giorgi (31 de ani, 66 WTA), scor 5-7, 6-4, 6-0, egalând la doi scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare.

A fost 3-0 pentru Camila Giorgi în primul set, care s-a văzut, mai apoi, egalată, însă echilibrul a fost tranșat în favoarea italiencei, la a doua minge de set procurată.

Al doilea set câștigat cu 6-0 de Sorana Cîrstea în 3 meciuri jucate în 2023

Sportiva italiană a avut chiar set și break avantaj, în startul manșei secunde, dar Sorana Cîrstea și-a menținut concentrarea până în finalul setului, când a reușit un break prin care a împins partida în decisiv.

După 6-4 în set secund, Sorana Cîrstea s-a dezlănțuit în manșa finală, reușind game-uri scurte și trei break-uri consecutive pe serviciul Camilei Giorgi.

În finala calificărilor, Sorana Cîrstea va înfrunta o „veterană” a circuitului WTA, pe Kaia Kanepi (37 de ani, 32 WTA), care a dispus de unguroaica Anna Bondar, în semifinalele calificărilor, scor 6-1, 7-6 (5).

Ana Bogdan a avansat la rândul său în finala calificărilor turneului WTA 500 de la Adelaide 2, învingând-o pe Shuai Zhang, scor 7-6 (5), 6-4.