Halep - Tomljanovic 6-4, 7-5 | Simona se impune dupa doua seturi in primul meci la simplu din acest an! Romanca se califica in sferturi la Adelaide

Simona Halep Raluca Olaru Simona Halep declaratie Simona Halep WTA Adelaide Tenis WTA Tenis Simona Halep WTA Adelaide 2020
Data publicarii: Marti 14 Ianuarie 2020, 09:19
Data actualizarii: Marti 14 Ianuarie 2020, 16:29

Simona Halep se califica in sferturi la Adelaide.

Game, set si meci pentru Simona Halep. Romanca o invinge in doua seturi pe Ajla Tomljanovic, scor 6-4 7-5 si se califica in sferturile turneului de la Adelaide.

In sferturi, Halep o va intalni pe invingatoarea dintre Sabalenka si Pera.

• Simona Halep Raluca Olaru WTA Adelaide 2020

7-5, Halep castiga si setul secund si merge in sferturi la Adelaide.

6-5, Halep castiga la 30 pe propriul serviciu si mai are o sansa de a evita tiebreak-ul.

5-5, Tomljanovic isi castiga serviciul la zero. Game foarte bun reusit de australianca.

5-4, Halep este la un singur punct de castigarea meciului. Game solid reusit se romanca si isi castiga serviciul.

4-4, Tomljanovic isi mentine serviciul dupa un game castigat fara mari batai de cap.

4-3, Halep isi castiga game-ul, desi pare putin epuizata din punct de vedere fizic. Romanca este la doar doua game-uri de castigarea partidei.

3-3, Tomljanovic isi face serviciul si restabileste egalitatea la game-uri. Scurta senzationala reusita de australianca la punctul decisiv.

3-2, Halep se impune dupa cel mai lung game al partidei. Romanca a reusit sa salveze trei mingi de break si trece din nou la conducere.

2-2, Tomljanovic egaleaza la 2, dupa un game foarte echilibrat.

2-1, Tomljanovic face break-ul. Simona nu isi poate consolida avantajul si a fost condusa cu 40 la 0 pe propriul serviciu. Romanca a salvat doua mingi, insa a pierdut game-ul in cele din urma.

2-0, Simona castiga si primul game pe serviciul adversarei in setul secund. Halep a asteptat greseala adversarei, care a venit la 30-40.

1-0, Simona isi face serviciul in primul game al setului secund.

Simona Halep se impune cu 6-4 in primul set

6-4, Simona reuseste un nou break si se impune in primul set al partidei. Romanca revine superb de la 0-30, ajutata si de erorile nefortate ale adversarei.

5-4, Tomljanovic face break-ul si setul se prelungeste. Australianca reuseste primul break al partidei intr-un moment important si Daren Cahill a coborat pentru prima oara in teren.

5-3, Tomljanovic reuseste un game bun, pe care il castiga fara mari emotii. Simona serveste pentru set in game-ul urmator

5-2, Halep e la un singur game de set. Simona se impune dupa un game complicat in care a dat dovada de multa incredere de sine. La 30-30, jucatoarea noastra a primit un avertisment din partea arbitrului pentru ca a intarziat la serviciu.

4-2, Tomljanovic isi face serviciul la 30. Simona Halep continua sa fie foarte agresiva in joc.

4-1, Simona isi consolideaza break-ul cu un game castigat la 30.

3-1, Simona pune presiune pe returul adversarei si reuseste primul break al partidei. Punct decisiv SUPERB reusit de romanca.

2-1, Halep se impune la 15 in game-ul 3 al partidei. Jucatoarea noastra este din nou in avantaj

1-1, Tomljanovic ii raspunde Simonei cu game perfect. Australianca castiga la zero pe serviciul ei.

1-0, Simona Halep se impune in primul game al meciului. Romanca a avut un serviciu bun si a beneficiat si de doua erori nefortate ale australiencei.

A inceput partida!

UPDATE: Partida va incepe la ora 10:00

Ajla Tomljanovic: "Wow, ok, Halep!"

"Cand am aflat ca o voi intalni pe Simona, am zis <Wow, ok, Halep!>, insa sunt pregatita pentru aceasta provocare. Imi doresc meciuri de acest gen, impotriva jucatoarelor de top.

Sustinerea fanilor poate fi o presiune pozitiva sau negativa, dar eu prefer sa o vad ca fiind cel mai bun lucru posibil. Tot ce trebuie sa fac este sa intru pe teren si sa lupt", a spus australianca inaintea partidei cu Halep.

Simona Halep o conduce pe Tomljanovic cu 2-0 in confruntarile directe.

Simona Halep simte presiunea startului de stagiune, care o pune fata in fata cu dorinta de a-si razbuna esecul suferit in finala Openului Australian, editia 2018.

"Ca sa fiu sincera, nu sunt prea relaxata. Sunt putin stresata pentru ca am muncit din greu in presezon. A fost un lucru bun pentru mine ca am venit aici in urma cu zece zile, insa acum am asteptari mai mari de la mine," a spus numarul 4 WTA cu putin timp inaintea desfasurarii primului turneu de mare slem al anului, Australian Open.

Simona Halep debuteaza la WTA Adelaide marti, nu inainte de ora 10:00

"Simt presiunea. Darren mi-a spus ca pregatirea de dinainte de sezon nu are legatura doar cu aceasta luna, ci cu intreg anul. Asa ca am nevoie de meciuri”, a spus Simona Halep inaintea debutului sau oficial in proba de simplu la WTA Adelaide.

Halep vs. Tomljanovic are loc in optimile de finala ale turneului WTA Premier de la Adelaide. Invingatoarea se va duela in sferturi cu Aryna Sabalenka / Barbora Strycova, atat timp cat calculele hartiei vor fi respectate.

"Fac din nou lucrul pe care il iubesc cel mai mult", a scris Simona azi pe Twitter, dupa meciul jucat alaturi de Raluca Olaru in proba de dublu. Romancele au pierdut, scor 6-7, 6-4, 3-10 in fata perechii formate din Kveta Peschke si Demi Schuurs.