Gladiatoarea Simona, in careul de asi de la Indian Wells! Meci dramatic cu Martic si o revenire superba: 6-4, 6-7, 6-3

Simona Halep Indian Wells Petra Martic Tenis
Data publicarii: Miercuri 14 Martie 2018, 22:12
Data actualizarii: Joi 15 Martie 2018, 01:03

Simona Halep se dueleaza cu Petra Martic de la ora 22:00, in sferturile de la Indian Wells

SIMONA HALEP - PETRA MARTIC 6-4 6-7 6-3

Set 3

6-3: SET SI MECI! Simona Halep se descatuseaza si merge in semifinale!

5-3: Simona castiga al patrulea game la rand si va servi pentru victorie

4-3: Simona isi adjudeca trei gameuri la rand si revine la conducerea setului

2-3: Game castigat pe propriul serviciu de Simona

1-3: Simona cade iar, are un procentaj slab la primul serviciu, iar Martic revine si castiga trei gameuri la rand

1-0: Simona incepe setul decisiv la serviciu si o face cu brio

- Darren Cahill a coborat la banca pentru a vorbi cu Simona

Set 2

6-7: Simona revine de la 2-5 la 5-5 in tie break, dar cedeaza in cele din urma cu 5-7

6-6: Setul secund se va decide la tie break

5-6: Martic reuseste sa intrerupa seria Simonei si castiga gameul pe propriul serviciu

5-5: Superb! De la 0-3 in acest set, Simona face 5-5 acum!

4-5: Simona arata de ce este o adevarata campioana. Cu spatele la zid, ea reuseste sa revina si sa castige doua gameuri la rand. Cu al treilea poate egala scorul

3-5: Simona Halep nu abandoneaza lupta pentru acest set si isi castiga serviciul

2-5: Petra Martic e la un game de trimiterea meciului in decisiv

2-4: Martic forteaza, Halep nu mai gaseste unghiurile bune din primul set

1-3: Simona Halep reuseste sa isi castige serviciul

0-3: Simona scade alarmant ritmul si ii permite Petre Martic sa revina in joc.

Set 1

6-4: Set Simona Halep!

5-4: Petra Martic ii refuza Simonei sansa de a incheia setul si isi castiga serviciul. Dar Simona are acum sansa lui 6-4

5-3: Ambele jucatoare isi castiga serviciul si scorul e 5-3. Simona are nevoie de un break pentru a castiga setul

3-2: Simona incepe meciul mult mai bine decat a facut-o impotriva lui Dolehide si pare mai conectata si mai concentrata

3-2: Simona continua sa se afle la conducerea meciului si conduce cu 3-2. Ea are serviciul

2-0: Game alb castigat de Simona Halep pentru 2-0. Inceput in forta de meci pentru romanca

1-0: Break in gameul de debut izbutit de Simona Halep: 1-0

- Simona Halep incepe meciul la primire, la fel ca in duelurile cu Dolehide si Qiang Wang

Simona Halep o va intalni pe Petra Martic in sferturile de finala ale turneului de la Indian Wells. Simona se poate apropia mai mult de trofeul pe care l-a mai cucerit in 2015. Pe langa miza sportiva, meciul are si o miza financiara deosebita: o calificare in sferturi ii aduce jucatoare invingatoare suma de 327.965 euro.

Pentru finala, jucatoarele primesc 654.860 euro, iar castigatoarea va fi recompensata cu 1.340.000 euro.

Petra Martic, adversara Simonei Halep, ocupa in prezent locul 51 in clasamentul WTA.