FOTO ȘI VIDEO Jannik Sinner, prădătorul de la Indian Wells! Are poftă de sânge proaspăt și vrea să își ia revanșa cu Alcaraz

Jannik Sinner Carlos Alcaraz Indian Wells Tenis
Ionuț Stoica
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 00:00
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 00:04

La ora scrierii acestui articol, Jannik Sinner l-a depășit pe Carlos Alcaraz în clasamentul ATP, clasându-se pe locul doi mondial, în spatele lui Djokovic.

Jannik Sinner și-a continuat parcursul perfect în acest sezon, ajungând în semifinalele turneului de la Indian Wells după o victorie solidă împotriva lui Jiri Lehecka, cu un scor de 6-3, 6-3. Italianul și-a îmbunătățit astfel recordul de victorii și înfrângeri din acest an la impresionanta cifră de 16-0.

Sinner își dorește revanșa

Întoarcerea lui Sinner în sferturile de finală ale turneului din deșertul californian a deschis calea pentru o posibilă revanșă cu spaniolul Carlos Alcaraz, care l-a învins în aceeași fază a competiției anul trecut.

Chiar și în condițiile unei zile reci și vântoase, Sinner a dominat întreaga partidă, având controlul asupra jocului și confruntându-se cu o singură șansă de break pe tot parcursul meciului. Cu toate că Lehecka a reușit să elimine jucători importanți precum Andrey Rublev și Stefanos Tsitsipas, campionul de la Australian Open nu i-a oferit prea multe opțiuni.

După ce a obținut primul break în al treilea game al meciului, Sinner și-a menținut avantajul și a închis setul cu un al doilea break. Același scenariu s-a repetat și în setul secund, iar Sinner a reușit să câștige rapid un nou break, asigurându-și locul în semifinale și extinzându-și seria impresionantă de victorii consecutive la 19, trei provenind din finalul sezonului trecut.

După această performanță, atenția se îndreaptă acum către posibila revanșă cu Carlos Alcaraz sau confruntarea cu Alexander Zverev în semifinalele turneului, consolidându-și poziția ca unul dintre cei mai promițători jucători din circuitul masculin.