SIMONA HALEP MIAMI | Ce scriu americanii inaintea meciului Simonei din sferturi cu Wang: "Este disperata sa avanseze!"

Simona Halep Miami Miami WTA sferturi de finala WTA Tenis
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2019, 13:31
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2019, 13:32

Simona Halep(3 WTA) joaca in sferturile turneului de la Miami cu chinezoaica Qiang Wang.

Simona Halep este la doua meciuri distanta de a deveni din nou numarul 1 mondial.

"Dupa o victorie cu emotii in fata Polonei Hercog in turul precedent, lucrurile au stat mult mai bine pentru Simona in optimi. A trecut cu usurinta de Venus Williams, fiind pusa rareori in pericol de fosta lidera mondiala. Totul a fost completat cu un serviciu foarte bun din partea Simonei.

Wang este mult mai buna fata de anul trecut, dar Halep este disperata sa avanseze, astfel ca va castiga in doua seturi" este de parere presa americana.

Qiang Wang a trecut in optimi de Yafan Wang cu scorul de 7-5, 6-4, dupa o ora si 45 de minute de joc. Simona Halep si Qiang Wang au mai jucat o singura data impreuna in circuitul WTA. Confruntarea a avut loc la Indian Wells in 2018, iar Simona s-a impus cu 7-5, 6-1.

Cum poate ajunge Halep din nou numarul 1 mondial

Ashleigh Barty a produs surpriza si a invins-o pe Petra Kvitova, jucatoarea cu care Simona Halep era in competitie directa pentru sefia clasamentului WTA. Australianca Barty s-a impus dupa doua ore si jumatate de joc, scor 7-6 3-6 6-2.

In urma acestui rezultat, Simona Halep trebuie doar sa ajunga in finala pentru a deveni din nou lider mondial. Simona Halep o va intalni in semifinale pe castigatoarea partidei dintre Karolina Pliskova si Marketa Vondrousova.

In cazul in care romanca nu trece de semifinale, ea poate urca pe locul 2 WTA, cu conditia ca Pliskova sa nu castige turneul.

Exista si un scenariu nefericit in care Simona Halep poate cobori o pozitie, pana pe locul 4 WTA, daca este eliminata de Qiang Wang in sferturi, iar Pliskova castiga turneul.