SIMONA HALEP MIAMI | Simona si-a aflat adversara din sferturi! A trecut in doua seturi de o compatrioata

Simona Halep Miami WTA Simona Halep - Qiang Wang simona halep miami simona halep miami 2019 Tenis SIMONA HALEP MIAMI | Simona si-a aflat adversara din sferturi! A trecut in doua seturi de o compatrioata
Data publicarii: Marti 26 Martie 2019, 09:17
Data actualizarii: Marti 26 Martie 2019, 10:12
Simona Halep s-a calificat in sferturi la Miami!

Simona Halep a invins-o pe Venus Williams si s-a calificat in sferturi la Miami. In turul urmator, romanca o va intalni pe chinezoaica Qiang Wang, locul 18 WTA.

Qiang Wang a trecut in optimi de Yafan Wang cu scorul de 7-5, 6-4, dupa o ora si 45 de minute de joc.

Simona Halep si Qiang Wang au mai jucat o singura data impreuna in circuitul WTA. Confruntarea a avut loc la Indian Wells in 2018, iar Simona s-a impus cu 7-5, 6-1.

Traseul lui Qiang Wang pana in sferturi trebuia sa treaca pe la Serena Williams, insa, dupa ce a invins-o in turul al doilea pe Johanna Konta, chinezoaica a profitat de retragerea americancei.

Cea mai recenta infrangere a chinezoaicei este cea suferita la Indian Wells in fata Biancai Andreescu.

Simona Halep a ajuns in sferturi dupa ce a invins-o in minimum de seturi pe Venus Williams, scor 6-3, 6-3, dupa doar o ora si 12 minute de joc.

"Ma bucur ca pot sa realizez asta. Munca depusa se vede pe teren. Ma bucur ca am castigat si ca am obtinut calificarea. Venus este o jucatoare care nu se da batuta niciodata, dar stiam ca trebuie sa stau mai aproape de linia de fund si sa lovesc bine. Este intotdeauna o placere sa joci imptoriva uneia dintre surorile Williams. Va multumesc pentru ca sunteti alaturi de mine", a spus Simona Halep dupa meciul din optimi.

Partida dintre Simona Halep si Qiang Wang va avea loc miercuri. Ora de start a meciului nu a fost stabilita deocamdata de organizatori.