Simona Halep MIAMI | "Resimt o stare de oboseala!" Anuntul Simonei inaintea confruntarii din sferturi! Ultimele vesti despre problemele la genunchi ale romancei

Simona Halep Halep 2019 Halep Miami Simona Halep - Qiang Wang simona halep miami Tenis Simona Halep MIAMI | "Resimt o stare de oboseala!" Anuntul Simonei inaintea confruntarii din sferturi! Ultimele vesti despre problemele la genunchi ale romancei
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2019, 11:23
Data actualizarii: Joi 02 Mai 2019, 14:49
Simona Halep joaca in sferturile turneului de la Miami cu chinezoaica Qiang Wang.

Simona Halep a jucat in optimi la Miami un meci maraton impotriva Polonei Hercog, castigat, in cele din urma, cu scorul 5-7 7-6 6-2.

Romanca a acuzat dureri la genunchi dupa acel meci. Totusi, Simona a invins-o usor pe Venus Williams, iar acum a revenit cu detalii despre starea ei de sanatate si a anuntat ca se simte mult mai bine, insa resimte inca oboseala.

"Ma simt bine, mult mai bine decat zilele trecute. A fost bine ca am avut o pauza de o zi. Genunchiul este mai bine, chiar daca mai resimt o stare de oboseala", a spus Simona Halep pentru Tennis Channel.

HALEP - WANG, a doua intalnire directa

Partida Simonei Halep din sferturile turneului de la Miami va avea loc in aceasta seara, nu mai devreme de ora 19.00!

Qiang Wang a trecut in optimi de Yafan Wang cu scorul de 7-5, 6-4, dupa o ora si 45 de minute de joc. Simona Halep si Qiang Wang au mai jucat o singura data impreuna in circuitul WTA. Confruntarea a avut loc la Indian Wells in 2018, iar Simona s-a impus cu 7-5, 6-1.

Traseul lui Qiang Wang pana in sferturi trebuia sa treaca pe la Serena Williams, insa, dupa ce a invins-o in turul al doilea pe Johanna Konta, chinezoaica a profitat de retragerea americancei.

Cea mai recenta infrangere a chinezoaicei este cea suferita la Indian Wells in fata Biancai Andreescu. Daca o invinge pe Wang, Simona Halep o va intalni in semifinale pe castigatoarea partidei dintre Karolina Pliskova si Marketa Vondrousova. Cealalta semifinala este cunoscuta deja: Anett Kontaveit - Ashleigh Barty.

Cum poate reveni pe locul 1 mondial

Ashleigh Barty a produs surpriza si a invins-o pe Petra Kvitova, jucatoarea cu care Simona Halep era in competitie directa pentru sefia clasamentului WTA. Australianca Barty s-a impus dupa doua ore si jumatate de joc, scor 7-6 3-6 6-2.

In urma acestui rezultat, Simona Halep trebuie doar sa ajunga in finala pentru a deveni din nou lider mondial. Simona Halep o va intalni in semifinale pe castigatoarea partidei dintre Karolina Pliskova si Marketa Vondrousova.

In cazul in care romanca nu trece de semifinale, ea poate urca pe locul 2 WTA, cu conditia ca Pliskova sa nu castige turneul.

Exista si un scenariu nefericit in care Simona Halep poate cobori o pozitie, pana pe locul 4 WTA, daca este eliminata de Qiang Wang in sferturi, iar Pliskova castiga turneul.