Simona Halep MIAMI | S-a decis ora de disputare pentru meciul din sferturi cu Qiang Wang! Cu cine ar putea juca in semifinale

simona halep miami Karolina Pliskova Simona Halep Simona Halep - Qiang Wang turneul de la Miami Tenis S-a decis ora de disputare pentru meciul din sferturi cu Qiang Wang! Cu cine ar putea juca in semifinale
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2019, 08:23
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2019, 09:23

Comentam impreuna toate fazele din partida SIMONA HALEP - QIANG WANG pe www.sport.ro, Facebook/Sport.ro si in aplicatia de mobil Sport.ro.

Partida Simonei Halep din sferturile turneului de la Miami va avea loc in aceasta seara, nu mai devreme de ora 19.00!

Qiang Wang a trecut in optimi de Yafan Wang cu scorul de 7-5, 6-4, dupa o ora si 45 de minute de joc. Simona Halep si Qiang Wang au mai jucat o singura data impreuna in circuitul WTA. Confruntarea a avut loc la Indian Wells in 2018, iar Simona s-a impus cu 7-5, 6-1.

Traseul lui Qiang Wang pana in sferturi trebuia sa treaca pe la Serena Williams, insa, dupa ce a invins-o in turul al doilea pe Johanna Konta, chinezoaica a profitat de retragerea americancei.

Cea mai recenta infrangere a chinezoaicei este cea suferita la Indian Wells in fata Biancai Andreescu. Daca o invinge pe Wang, Simona Halep o va intalni in semifinale pe castigatoarea partidei dintre Karolina Pliskova si Marketa Vondrousova. Cealalta semifinala este cunoscuta deja: Anett Kontaveit - Ashleigh Barty.

Cum poate reveni pe locul 1 mondial

Ashleigh Barty a produs surpriza si a invins-o pe Petra Kvitova, jucatoarea cu care Simona Halep era in competitie directa pentru sefia clasamentului WTA. Australianca Barty s-a impus dupa doua ore si jumatate de joc, scor 7-6 3-6 6-2.

In urma acestui rezultat, Simona Halep trebuie doar sa ajunga in finala pentru a deveni din nou lider mondial. Simona Halep o va intalni in semifinale pe castigatoarea partidei dintre Karolina Pliskova si Marketa Vondrousova.

In cazul in care romanca nu trece de semifinale, ea poate urca pe locul 2 WTA, cu conditia ca Pliskova sa nu castige turneul.

Exista si un scenariu nefericit in care Simona Halep poate cobori o pozitie, pana pe locul 4 WTA, daca este eliminata de Qiang Wang in sferturi, iar Pliskova castiga turneul.

Simona Halep: Ma simt mai in siguranta!

Simona Halep era fericita dupa ce a invins-o pe Venus cu 6-3; 6-3 la Miami Open.

"Cred ca am servit foarte bine si am stiut unde anume sa trimit mingea ca sa o pun in dificultate. De la primul meci de dublu de aici am inceput sa-mi simt serviciul din ce in ce mai bun pe zi ce trece. Sunt mai increzatoare si cand am vazut ca pot castiga game-uri usoare cu serviciul, am capatat si mai multa incredere. Mai ales ca Venus este in general o jucatoare foarte buna la retur. Asta a insemnat mult pentru mine, ma simt mult mai in siguranta",
a spus Simona Halep dupa victoria cu Venus.

"In meciurile trecute a lovit mingea foarte tare si a servit foarte bine. Azi a fost un pic diferit. La un punct juca foarte inalt si nu a fost usor. A trebuit sa-mi ajustez jocul si cred ca m-am descurcat foarte bine" a explicat Halep.

"E ceva ce trebuie sa admir, pentru ca ea in general loveste foarte tare si se descurca foarte bine. La acest meci a incercat sa schimbe cate ceva si acest lucru merita aplaudat pentru e in continuare concentrata, vede bine jocul si stie cum sa joace impotriva fiecarei jucatoare pe care o intalneste" a incheiat Simona Halep, care in sferturile de finala o va intalni pe Qiang Wang.