Se scrie Simona Halep, dar se citește „Regina Madridului” La 30 de ani, Halep bifează a 30-a victorie în turneul din capitala Spaniei

Simona Halep WTA Madrid 2022 Simona Halep 30 de victorii la Madrid Simona Halep Patrick Mouratoglou Simona Halep WTA 1000 Madrid Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 02 Mai 2022, 19:45
Data actualizarii: Luni 02 Mai 2022, 20:41

Simona Halep a câștigat mai multe meciuri doar la Roland Garros și Australian Open (câte 31).

Simona Halep (30 de ani, 21 WTA) și-a extins numărul victoriilor obținute în turneul WTA 1000 de la Madrid la 30, în urma partidei câștigate, scor 6-4, 6-4, în defavoarea americancei Cori Gauff (18 ani, 16 WTA).

Este a șasea calificare în sferturile de finală ale competiției din capitala Spaniei pentru sportiva născută la Constanța, care s-a impus la Madrid de două ori, în 2016 și 2017, trecând în finale de Dominika Cibulkova, respectiv Kiki Mladenovic.

Simona Halep a câștigat mai multe meciuri doar la Roland Garros și Australian Open, câte 31

Halep a jucat finala în turneul de la Madrid și în 2014, respectiv 2019, când a sfârșit învinsă de Maria Sharapova, respectiv Kiki Bertens. În ediția precedentă, Simona Halep sfârșea eliminată în optimi la Madrid, de către Elise Mertens.

Jucătoarea din România va căuta al 31-lea succes în faza sferturilor, în care o va întâlni pentru a patra oară pe Ons Jabeur, pe care o conduce cu 2-1 la meciurile directe.

Doar Petra Kvitova a reușit mai multe victorii în istoria turneului WTA de la Madrid, 32. Halep poate reuși recordul istoric al competiției, în cazul în care va câștiga titlul în acest an.