Gabi Ruse, "on fire" la Foro Italico! Victorie mare și meci cu o vedetă a circuitului WTA în turul secund, la Roma

Gabi Ruse Gabi Ruse - Foro Italico Gabi Ruse - Roma Tenis
Data publicarii: Marti 10 Mai 2022, 19:50
Data actualizarii: Marti 10 Mai 2022, 21:43

Jucătoarea din România și Iga Swiatek s-au întâlnit o singură dată în circuitul WTA.

Gabriela Ruse, locul 57 WTA, intrată pe tabloul principal ca lucky loser după retragerea americancei Alison Riske, locul 43 WTA, s-a calificat în turul al doilea al turneului de categorie WTA 1.000 de la Roma.

Ea a întrecut, marţi, în prima manşă, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, o altă jucătoare americancă, Shelby Rogers, locul 48 WTA, după un meci care a durat o oră şi 50 şi minute.

În meciul cu Rogers (29 ani, 48 WTA), americanca a dominat primul set, câştigat cu 6-3, Ruse l-a controlat pe al doilea, adjudecat cu 6-1, după cinci ghemuri consecutive, iar în decisiv a avut 2-0 şi 3-1, a fost egalată (3-3), dar apoi a făcut un nou break, iar acesta a făcut diferenţa (6-4).

Gabi Ruse - Iga Swiatek, în turul al doilea

Ruse a încheiat cu 6 aşi şi 3 duble greşeli, având procentaje superioare americancei la ambele servicii. Prin acest succes, românca şi-a asigurat un premiu de 13.176 de euro şi 80 de puncte WTA.

În turul al doilea, Ruse va evolua cu liderul WTA, poloneza Iga Swiatek, direct acceptată în această fază. Cele două jucătoare s-au înfruntat o singură dată, în 2018, în sferturi la Montreux, Swiatek impunându-se cu 2-6, 6-1, 6-2.

Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 13.176 de euro şi 80 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe principala favorită, poloneza Iga Swiatek (20 ani, 1 WTA).