VIDEO / Cel mai LUNG meci din istoria tenisului s-a terminat dupa 3 zile! Vezi reactia lui Isner

Data publicarii: Joi 24 Iunie 2010, 17:37
Data actualizarii: Joi 24 Iunie 2010, 20:41

Dupa 4-6, 6-3, 7-6, 6-7, meciul dintre Mahut (Franta) si Isner (SUA) va ramane in istorie prin proportiile scorului din setul decisiv. Cel mai lung meci de tenis din toate timpurile avusese loc in 2004, atunci cand Fabrice Santoro si Arnaud Clement au jucat timp de 6 ore si 33 de minute. Partida dintre Mahut si Isner a durat 11 ore.

Partida dintre John Isner, cap de serie numarul 23, si Nicolas Mahut, din turul intai al turneului de la Wimbledon, devenita cea mai lunga din istorie, dar si meciul cu cele mai multe gam-uri jucate, s-a incheiat, joi, cu victoria americanului dupa 11 ore si 5 minute, scor 70-68 in decisiv.

Meciul a fost intrerupt, marti, dupa patru seturi, din cauza intunericului si a fost reluat miercuri, dar nici de data aceasta nu s-a finalizat. A fost oprit din nou, la scorul de 59-59 in decisiv, tot din cauza intunericului si continuat joi. Marti, cei doi au jucat doua ore si 54 de minute, miercuri sapte ore si sase minute, iar joi o ora si cinci minute.
Scorul meciului dintre francezul Mahut, 28 de ani, locul 148 ATP, si Isner, 25 de ani, locul 19 ATP, a fost de 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 68-70.

Precedentul cel mai lung meci a fost cel disputat la 25 februarie 2009, intre Chris Eaton si James Ward, partida ce stabilea un component al echipei de Cupa Davis a Marii Britanii. Eaton a castigat cu 6–3, 6–2, 6–7(3), 2–6, 21–19 in 6 ore si 40 de minute. Partida nu a fost recunoscuta de ATP, asa ca recordul oficial apartinea intalnirii de la Roland Garros, din 2004, dintre Fabrice Santoro si Arnaud Clement. Santoro l-a invins cu scorul de 6–4, 6–3, 6–7(5), 3–6, 16–14, pe compatriotul sau, in sase ore si 33 de minute.

Meciul cu cele mai multe game-uri disputate era pana miercuri cel dintre americanii Pancho Gonzalez si Charlie Pasarell, care a avut loc in 1969, tot la Wimbledon, inaintea de introducerea tie-break-ului (1973). Gonzales a castigat dupa disputarea a 112 ghemuri, scor 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9, in cinci ore si 12 minute.