rafael nadal ATP Washington Jack Sock Tenis Rafael Nadal, victorie după trei ore de luptă la revenirea în circuit: ce a putut să facă pe teren în primul set
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 05 August 2021, 09:29
Data actualizarii: Joi 05 August 2021, 09:43

Rafael Nadal a jucat un meci de trei ore la revenirea în circuitul ATP, după două luni de pauză.

Rafael Nadal a revenit cu victorie în circuitul ATP după o pauză de aproape două luni. Tenismenul spaniol l-a învins în turul 2 la Washington pe americanul Jack Sock, scor 6-2, 4-6, 7-6 (1) la capătul unui meci-maraton care s-a întins pe durata a trei ore și cinci minute de joc.

Nadal nu a avut răbdare și a produs cel mai spectaculos punct al partidei încă în prima parte a setului întâi, când a lovit un tweener și a venit în mai multe rânduri la fileu pentru a câștiga schimbul lung de mingi.

Rafael Nadal a revenit cu victorie după aproape două luni de pauză

Numărul 3 ATP, care nu a mai jucat un meci din 11 iunie, când pierdea semifinala Roland Garros în fața sârbului Novak Djokovic în patru seturi participă în premieră la Washington, dar este deranjat de accidentarea la picior care l-a ținut departe de Wimbledon și de turneul olimpic de tenis în această vară.

”Să fiu sincer, mă deranjează piciorul. A fost dureros să joc în această seară, a trebuit să lupt atât cu durerea, cât și cu adversarul bun. A fost greu, dar victoria mă ajută să merg înainte. Știam că voi suferi, venind la acest turneu, dar sper să progresez, zi după zi, iar starea piciorului să se îmbunătățească,” a declarat Rafael Nadal pentru Tennis Channel

În optimile de finală, Rafael Nadal îl va avea ca oponent pe sud-africanul Lloyd Harris, al 50-lea jucător al lumii, care a trecut în runda inaugurală de Tennys Sandgren.