Rafael Nadal a reacționat imediat după ce Carlos Alcaraz a câștigat Wimbledon

Carlos Alcaraz rafael nadal Wimbledon Tenis
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 21:12
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 21:13

Carlos Alcaraz este campionul de la Wimbledon 2023, după ce s-a impus în cinci seturi în fața lui Novak Djokovic, 1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4.

Tenismenul iberic a câștigat pentru prima dată turneul de Mare Slem din Londra și și-a păstrat astfel poziția de lider în clasamentul ATP. Deși a pierdut drastic în primul set, Carlos Alcaraz, noua senzație a tenisului, a reușit să revină și să câștige în fața sârbului.

Mesajul lui Rafael Nadal pentru Carlos Alcaraz

Rafael Nadal a reacționat imediat după ce s-a încheiat finala care a durat 4 ore și 42 de minute și i-a transmis un mesaj emoționant lui Carlos Alcaraz, care este considerat ca fiind „urmașul său”.

„Felicitări, Carlos Alcaraz. Ne-ai oferit o mare bucurie astăzi și sunt sigur că pionierul nostru din tenisul spaniol, Manolo Santana, s-a bucurat de asemenea de acolo de unde e de turneul Wimbledon pe care l-ai câștigat azi. Te îmbrățișez puternic și bucură-te de moment!! Campionule”, a scris Rafael Nadal pe Twitter.