Imaginile tensiunii. Cum au reacționat Djokovic și Alcaraz, când au cedat nervos, în timpul finalei de la Wimbledon

finala Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz Novak Djokovic Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 20:10
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 20:34

Ultimul act al turneului de la Wimbledon i-a purtat pe Novak Djokovic și Carlos Alcaraz dincolo de limite.

Novak Djokovic (36 de ani, 2 ATP) a cerut pauză de toaletă, în pauza dintre seturile 3 și 4 ale finalei turneului de la Wimbledon.

Momentele de repaos l-au ajutat pe tenismenul sârb să se refacă, iar break-ul obținut la scorul de 2-2, în penultimul set, l-a văzut pe campionul en-titre transmițând, pe calea aerului, un sărut unui spectator care l-a deranjat, în timpul game-ului.

Djokovic și Alcaraz s-au dus reciproc pe culmile disperării, în timpul finalei de la Wimbledon

De partea opusă, Carlos Alcaraz (20 de ani, 1 ATP) a fost filmat lovindu-și cu putere geanta în care își ține rachetele, într-una dintre rarele ieșiri nervoase ale spaniolului.

În seturile 2 și 3, în care a fost depășit de tânărul iberic, „Nole” a fost surprins de mai multe ori înjurând și vorbind cu sine însuși, în încercarea de a căuta o soluție la jocul expoziv al adversarului său.

În manșa decisivă, lucrurile au devenit și mai instabile, când Carlos Alcaraz a reușit primul break, la scorul de 1-1, iar Novak Djokovic a fost avertizat de arbitru pentru „abuz” asupra rachetei, sârbul lovind fileul cu racheta. Publicul l-a huiduit pe sârb, pentru gestul nesportiv.