"Nu am fost departe de victorie, dar atitudinea mea a fost prea negativa, intregul turneu. Voi reveni mai puternica!" | Ultimele declaratii facute de Simona Halep la Melbourne

Simona Halep Australian Open 2021 Reactie Simona Halep eliminare Serena Williams Simona Halep conferinta de presa Tenis "Nu am fost departe de victorie, dar atitudinea mea a fost prea negativa, intregul turneu. Voi reveni mai puternica!" | Ultimele declaratii facute de Simona Halep la Melbourne
Data publicarii: Marti 16 Februarie 2021, 12:46
Data actualizarii: Marti 16 Februarie 2021, 13:32

Simona Halep a recunoscut ca serviciul nu a fost la parametrii optimi in meciul pierdut cu Serena Williams.

Simona Halep a parasit editia 2021 a Openului Australian din faza sferturilor de finala, invinsa de Serena Williams in doua seturi, incheiate 6-3, 6-3. Partida a durat 81 de minute.

La conferinta de presa, jucatoarea care ocupa locul 2 in clasamentul mondial s-a aratat trista si a admis ca a avut probleme de atitudine in toate meciurile disputate la Melbourne in acest turneu, dar promite ca va face progrese si va reveni mai rezilienta din punct de vedere psihologic.

"Sentimentul meu de dupa meci este ca nu am fost departe de victorie, dar ea a fost mai puternica in momentele importante ale partidei. Am avut 3-1 in setul doi, dar serva nu m-a ajutat prea mult. Ar fi trebuit sa fiu mai puternica pe serva, dar nu a functionat azi si a fost foarte puternica la retur. Acele raliuri au fost foarte importante, am avut un meci bun in aceasta seara, nu sunt prea dezamagita de mine.

Atitudinea a fost putin prea negativa, pe durata intregului turneu, insa o sa lucrez la asta si o sa revin mai puternica, cu siguranta, in acest aspect," a declarat Simona Halep la conferinta de presa organizata dupa esecul sau din sferturi cu Serena Williams.

"Serena se misca mai bine acum, este intr-o conditie fizica imbunatatita. Astazi am simtit ca alearga mai mult si se apropie mai rapid de mingi. Sunt putin frustrata de negativitatea pe care am aratat-o pe teren, m-am plans prea mult, dar tenisistic am facut o treaba buna, am muncit din greu in pre-sezon, dar trebuie sa mai muncesc sa revin in forma buna din punct de vedere psihologic," a completat romanca, raspunzandu-i jurnalistei americane Courtney Nguyen.