Sorana Cirstea emma raducanu Wimbledon 2021 Tenis Mingea de meci dupa care Sorana Cirstea a parasit Wimbledonul in lacrimi: cum s-a jucat punctul senzational care a innebunit toti fanii tenisului pe Twitter
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 03 Iulie 2021, 17:07
Data actualizarii: Sambata 03 Iulie 2021, 17:38

Sorana Cirstea a cedat lupta cu Emma Raducanu la capatul unui punct care a ridicat intregul public de la Wimbledon in picioare.

Sorana Cirstea a pierdut dureros a patra sansa de a se califica pentru prima oara in optimile de finala ale turneului de mare slem de la Wimbledon. Sportiva din Romania a fost invinsa de reprezentanta gazdelor, Emma Raducanu, care la numai 18 ani a facut cea mai buna partida a scurtei sale cariere de pana in prezent, impunandu-se, scor 6-3, 7-5 dupa o ora si 39 de minute de joc.

Cirstea a condus cu 3-1 si 40-30 in primul set, dar a fost intoarsa, cedand mai apoi 8 game-uri consecutive. Sorana a revenit de la 0-3 si 0-40 in setul secund, egaland la 3, dar nu a reusit sa faca diferenta in finalul decisiv.

Setul 2 a cuprins numeroase schimburi de mingi spectaculoase, printre care mingea finala de meci - a treia, dupa doua salvate de Sorana Cirstea -, care a consemnat performanta Emmei Raducanu de a deveni cea mai tanara jucatoare din Marea Britanie care atinge faza optimilor la Wimbledon in Era Open.

Emma Raducanu va juca in optimile de finala contra Ajlei Tomljanovic.