VIDEO EXCLUSIV Când se joacă semifinala Ana Bogdan - Jaqueline Cristian la Transylvania Open 2024 (LIVE pe Pro Arena și VOYO)

Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 09 Februarie 2024, 21:30
Data actualizarii: Vineri 09 Februarie 2024, 22:47

În direct la Pro Arena și VOYO, Jaqueline Cristian s-a calificat pentru prima dată în semifinalele Transylvania Open.

România va avea o semifinală 100% autohtonă în turneul WTA 250 de la Cluj-Napoca, transmis în direct și în exclusivitate de Pro Arena și VOYO

Jaqueline Cristian a depășit-o pe Anastasija Sevastova, scor 6-3, 7-5, după 98 de minute de joc derulate în sferturile de finală ale competiției.

Jaqueline Cristian - Ana Bogdan se joacă sâmbătă, de la ora 15:00

Calificată în premieră în penultimul act, sportiva din țara noastră s-a văzut copleșită de emoții, în interviul oferit pe suprafața de joc, la câteva secunde după încheierea partidei.

„E minunat. Sunt foarte emoționată acum. Sunt bucuroasă și recunoscătoare că pot să arăt acest tenis acasă și că pot să îi mulțumesc pe fani,” a spus Jaqueline Cristian, vizibil mișcată de mărimea victoriei reușite pe terenul central din Arena BT.

În semifinala de sâmbătă, 10 februarie, Jaqueline Cristian o va avea ca adversară pe Ana Bogdan, care a depășit principala favorită, Arantxa Rus, la capătul celui mai lung meci derulat în actuala ediție.

Meciul va avea loc de la ora 15:00.

Jaqueline Cristian, fără set pierdut la Transylvania Open 2024

Jaqueline Cristian va primi $11,610 pentru calificarea în semifinalele Transylvania Open 2024.

Sportiva română a ajuns în penultimul act competițional fără să piardă set în meciurile câștigate în detrimentul adversarelor Marina Bassols Ribera, Clara Tauson și Anastasija Sevastova.