VIDEO EXCLUSIV Tenisul e un sport nebun! Ce a făcut Pliskova în meciul jucat la Doha la 24 de ore după ce a câștigat Transylvania Open

Karolina Pliskova Transylvania Open 2024 Turneu WTA Cluj-Napoca WTA Doha Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 12 Februarie 2024, 21:05
Data actualizarii: Luni 12 Februarie 2024, 21:09

Noua campioană a turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca a fost nevoită să joace la Doha, la nici o zi distanță de finala Transylvania Open 2024.

Karolina Pliskova (31 de ani, 59 WTA) a stat trei minute la conferința de presă organizată după câștigarea finalei Transylvania Open 2024, deoarece s-a grăbit să prindă un avion care să îi permită să joace în turul întâi al competiției WTA 1000 de la Doha.

Sportiva din Republica Cehă a părăsit Cluj-Napoca în jurul orei 21, în contextul în care a încheiat ultimul act competițional al turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, disputat împotriva Anei Bogdan, la ora 19.

Pliskova a câștigat meci de peste două ore, la Doha, la o zi distanță de câștigarea finalei Transylvania Open

Pe drumuri imediat după efortul notabil depus în finala Openului Transilvaniei, Karolina Pliskova și-a demonstrat capacitățile în runda inaugurală a competiției din Qatar.

Fostul număr unu mondial a trecut peste oboseală și a lăsat injecția de moral primită în România să o poarte mai departe.

Pliskova a părăsit Cluj-Napoca la nici două ore după terminarea finalei Transylvania Open 2024

Împotriva numărului 40 WTA, Anna Kalinskaya, Karolina Pliskova a revenit de la 0-1 la seturi și s-a impus, scor 2-6, 7-6 (3), 6-4, după 2 ore și 14 minute de joc.

Financiar, graba Pliskovei de a se deplasa în Asia pentru această întrecere a avut sens. Cehoaica a încasat $36,250 pentru câștigarea turneului WTA 250 de la Cluj, în timp ce, pentru calificarea în turul secund al întrecerii WTA 1000 din Qatar va primi un premiu în valoare de $20,650, peste jumătate din banii munciți o săptămână în Ardeal.

Principesa Margareta i-a înmânat Karolinei Pliskova trofeul de campioană la Transylvania Open 2024