VIDEO EXCLUSIV Jaqueline Cristian, calificată pentru prima oară în semifinalele Transylvania Open 2024 (LIVE pe Pro Arena și VOYO)

Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 09 Februarie 2024, 17:50
Data actualizarii: Vineri 09 Februarie 2024, 22:48

Jaqueline Cristian s-a calificat pentru prima oară în semifinalele turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, transmis în direct și în exclusivitate de Pro Arena și VOYO.

Jaqueline Cristian - Anastasija Sevastova 6-3, 7-5
meciul a fost transmis în direct pe Pro Arena și VOYO

6-3, 7-5: game, set & meci, Jaqueline Cristian! Pentru prima oară în cele patru ediții, sportiva din țara noastră accede în penultimul act al competiției WTA 250 de la Cluj-Napoca.

În semifinale, Jaqueline Cristian va juca tocmai împotriva Anei Bogdan, care a reușit meciul turneului la Cluj-Napoca

Partida se joacă sâmbătă de la ora 15:00 în direct și în exclusivitate la Pro Arena și VOYO.

6-3, 3-3 în setul 2: de la 6-3 și 3-0, Jaqueline Cristian se vede egalată. Momente bune de joc pentru letonă, care temperează entuziasmul din Arena BT.

6-3: game & set, Jaqueline Cristian! De la 2-3, românca leagă patru game-uri și se apropie la un set distanță de calificarea în premieră în semifinalele Openului Transilvaniei.

2-2 în setul 1: schimb de break-uri în startul meciului. Jaqueline Cristian obține primul game pe serva adversarei, dar cedează avantajul procurat în următorul game.

Jaqueline Cristian (25 de ani, 81 WTA) s-a calificat pentru a doua oară în sferturile Transylvania Open.

Sportiva din țara noastră a depășit-o în faza optimilor pe daneza Clara Tauson, scor 6-4, 6-0. Victoria este cu atât mai impresionantă cu cât Tauson a învins-o pe Cristian, scor 6-2, 6-0 săptămâna trecută, la Linz.

2 românce, între ultimele 8 jucătoare la Transylvania Open 2024: meciurile sunt transmise în direct la Pro Arena și VOYO

Imediat după încheierea meciului, Jaqueline Cristian i-a invitat pe clujeni să vină în număr mare în tribunele Arenei BT vineri, în ziua sferturilor Transylvania Open 2024.

„M-am încărcat foarte mult cu energia voastră. Vă aștept la meciul următor, pentru că mă simt mult mai puternică alături de voi și vreau să joc un tenis bun toată săptămâna,” a spus Jaqueline Cristian, într-un interviu acordat Ralucăi Olaru.

Jaqueline Cristian și Ana Bogdan vor juca vineri în sferturile Transylvania Open 2024, după ora 16:00, în direct la Pro Arena și VOYO

„Mi-am dorit mult să îmi iau revanșa. O știu foarte bine pe Clara și am avut mintea limpede.

Am vrut să dau tot ce am mai bun aici, în Cluj, iar energia spectatorilor mi-a adus un mare plus. Contribuția lor a făcut mare diferență,” a adăugat Jaqueline Cristian, care a egalat-o pe Clara Tauson la meciurile directe (3-3).

Programul zilei de vineri, 9 februarie la Transylvania Open 2024

• Harriet Dart - Nuria Parrizas-Diaz 6-3, 6-2
  • Jaqueline Cristian - Anastasija Sevastova
  • Ana Bogdan - Arantxa Rus, după ora 18:00
  • Sara Errani - Karolina Pliskova, după ora 19:30

Ana Bogdan și Jaqueline Cristian sunt cele două românce ajunse în faza ultimelor opt jucătoare la Transylvania Open 2024.

Vineri, 9 februarie, Jaqueline Cristian va reveni pe teren în jurul orei 16:00, împotriva Anastasijei Sevastova, în timp ce Ana Bogdan o va întâlni pe principala favorită la câștigarea trofeului, Arantxa Rus, în jurul orei 18:00.

Jaqueline Cristian, tenis inteligent și curajos în Arena BT din Cluj-Napoca (LIVE pe Pro Arena și VOYO)