HALEP, DOHA | Cum a trait Van Cleemput THRILLER-ul cu Julia Georges. Noul antrenor al Simonei, nemultumit!

Thierry Van Cleemput HALEP DOHA 2019 Julia Georges simona halep elina svitolina Van Cleemput Simona Halep Tenis HALEP, DOHA | Cum a trait Van Cleemput THRILLER-ul cu Julia Georges. Noul antrenor al Simonei, nemultumit!
Data publicarii: Vineri 15 Februarie 2019, 11:51
Data actualizarii: Vineri 15 Februarie 2019, 14:40

Simona Halep a trecut de Julia Georges in sferturi la Doha in doua seturi identice, 7-6; 7-6. Urmareste AICI LIVE meciul cu Svitolina!

Halep joaca azi in semifinale la Doha cu Elina Svitolina, adversara care o conduce cu 4-1 la intalnirile directe.

Simona a trecut de Julia Georges in doua seturi, insa ambele extrem de dificile. Dupa un inceput bun de meci, adversara Simonei a recuperat si a impins primul set in tibreak. La fel s-a intamplat si in setul al doilea, insa Simona a supravietuit, iar acum se bate pentru o noua finala.

A fost un test important si pentru noul antrenor al Simonei, belgianul Thierry Van Cleemput, care a urmarit nemultumit desfasurarea partidei.

"Jocul Simonei Halep a fost urmarit cu atentie de noul antrenor, Thierry van Cleemput. Acesta nu a fost incantat de ce a vazut. Mai mereu a gesticulat si a dat nemultumit din cap", scriu cei de la Przeglad Sportowy.

"Jucatoarea din Constanta a fost foarte instabila, dupa meciul din Fed Cup, de la Ostrava. Joi a inceput ca o tornada, a condus cu 4-0 in primul set, dar apoi, inexplicabil, i-a oferit adversarei sansa sa intoarca setul.

In setul doi, a fost condusa mai mereu, dar a reusit break-ul in ultima clipa. A revenit de la 3-5 la 6-5 si a parut in control. Dar, s-a ajuns din nou in tie-break, unde Goerges a avut 6-4 si a irosit doua mingi de set. Cateva momente mai tarziu, Simona se bucura de victorie", au mai scris jurnalistii polonezi.

Simona Halep vs Elina Sivitolina: Multe amintiri neplacute

Sursa citata scrie si despre meciul de azi cu Eliva Svitolina, adversara care conduce detasat la intalnirile directe. "Svitolina va sta in fata Simonei, o jucatoare care conduce cu 4-1 la intalnirile dir4cte, multe amintiri neplacute din intalnirile precedente. Ucraineanca a avut un duel mult mai usor cu Karolina Muchova si va fi mai odihnita. Svitolina e favorita la calificare", cred jurnalistii polonezi.

Simona Halep a mai batut-o pe Svitolina de doua ori, in 2014 la FED Cup, si la Turneul Campioanelor de la Sofia din 2013.