VIDEO Revenire istorică! Sorana Cîrstea e în semifinale la Dubai după ce a salvat 6 mingi de meci împotriva campioanei de la Wimbledon

Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 22 Februarie 2024, 14:50
Data actualizarii: Joi 22 Februarie 2024, 16:36

Sorana Cîrstea „a renăscut” din propria cenușă în sfertul de finală câștigat în detrimentul Marketei Vondrousova, în cadrul întrecerii WTA 1000 de la Dubai.

Sorana Cîrstea - Marketa Vondrousova 2-6, 7-6 (1) 6-2

Sorana Cîrstea a devenit cea mai experimentată jucătoare care obține calificarea în semifinalele turneului WTA 1000 de la Dubai, în cei 23 de ani de istorie ai competiției.

În optimi și sferturi, românca a trecut de Donna Vekic (31 WTA) și Marketa Vondrousova (8 WTA) după ce oponentele au condus cu 1-0 la seturi.

2-6, 7-6, 6-2: game, set & meci, Sorana Cîrstea!!! Victorie uriașă pentru sportiva din țara noastră, care a salvat șase mingi de meci împotriva câștigătoarei turneului de la Wimbledon.

De la 2-6, 1-5, Cîrstea a revenit impresionant și va juca în semifinalele competiției cu Jasmine Paolini (26 WTA), care a beneficiat de retragerea Elenei Rybakina și a avut un norocos și odihnitor tur liber în faza sferturilor de finală.

„Nici nu mă gândeam că voi câștiga,” a spus Sorana Cîrstea, în interviul oferit pe teren, imediat după meci.

Semifinala turneului WTA 1000 de la Dubai dintre Sorana Cîrstea și Jasmine Paolini va avea loc vineri, 23 februarie, după ora 14:00.

2-6, 7-6, 5-2 în setul 3: break, Sorana Cîrstea! La a doua oportunitate, românca profită și va servi pentru victorie, după încheierea pauzei.

2-6, 7-6, 4-2 în setul 3: hold pentru Sorana Cîrstea. Mai sunt doi pași de făcut până la o calificare extraordinară în semifinalele competiției.

2-6, 7-6, 3-2 în setul 3: forehand-ul Vondrousovei o fixează pe Cîrstea mult în spatele liniei terenului, iar românca pierde game-ul, de la 30-egal.

2-6, 7-6, 3-1 în setul 3: game alb semnat de Sorana Cîrstea, care a mai adăugat un as la lista impresionantă a servelor din Dubai.

2-6, 7-6, 2-1 în setul 3: game pe propria servă pentru Vondrousova, după nu mai puțin de șase egalități la patruzeci. Cîrstea scapă un forehand în afara terenului, iar cehoaica rămâne aproape.

2-6, 7-6, 2-0 în setul 3: hold la treizeci pentru româncă. De la 1-5 încoace, Cîrstea a câștigat 8 din ultimele 9 game-uri.

2-6, 7-6, 1-0 în setul 3: Sorana Cîrstea deschide cu break ultimul set al sfertului cu Vondrousova.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 22 WTA) luptă admirabil în turneul WTA 1000 din Emiratele Arabe Unite.

Sportiva din țara noastră a revenit fulminant împotriva câștigătoarei turneului de la Wimbledon, Marketa Vondrousova, reușind să câștige setul secund cu 7-6 (1), după ce a fost condusă cu 5-1 la game-uri.

Campioana Wimbledon 2023, întoarsă de Sorana Cîrstea de la 5-1 în setul secund

• 6 mingi de meci a salvat Sorana Cîrstea în setul doi.

Și parcursul Soranei Cîrstea până în faza sferturilor a fost realmente impresionant. Românca a trecut de Sofia Kenin (55 WTA), Veronika Kudermetova (19 WTA) și Donna Vekic (31 WTA), iar împotriva croatei a semnat o revenire de la 0-1 la seturi.

Pentru un loc în finala turneului de la Dubai, Sorana Cîrstea ori Marketa Vondrousova se va duela cu Jasmine Paolini. Italianca a beneficiat de retragerea Elenei Rybakina și a avut un norocos și odihnitor tur liber în faza sferturilor de finală.

Sorana Cîrstea are Abu Dhabi-ul la picioare: românca le-a vorbit localnicilor în arabă

605 puncte WTA va avea de apărat Sorana Cîrstea în luna martie

Calificată în sferturi la Dubai, Sorana Cîrstea se poate mândri cu performanța de a-și fi egalat cea mai bună clasare a carierei: locul 21 WTA.

Pentru Sorana Cîrstea și restul jucătoarelor din top 50 WTA urmează turneele prioritare ale sezonului american de primăvară, competițiile WTA 1000 de la Indian Wells și Miami, unde românca a reușit sferturi de finală, respectiv semifinale, în anul precedent.