Duel românesc în sferturile de finală ale turneului de la Parma: Irina Begu vs Ana Bogdan

Irina Begu Ana Bogdan WTA 250 Parma Tenis
Data publicarii: Joi 29 Septembrie 2022, 08:18
Data actualizarii: Joi 29 Septembrie 2022, 08:18

Avem o confruntare 100% românească în sferturile turneului de la Parma.

Jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Ana Bogdan vor fi adversare în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Parma, dotat cu premii totale de 203.204 euro, după ce Begu a trecut de italianca Matilde Paoletti, cu 6-4, 6-4, miercuri seara, într-un meci din optimi.

Begu (32 ani, 33 WTA), a treia favorită, a avut nevoie de o oră şi 41 de minute pentru a obţine victoria.

Begu a dominat-o pe Paoletti (19 ani, 366 WTA), care în primul tur a trecut de o altă româncă, Gabriela Lee, cu 6-4, 3-6, 6-0.

Irina a încheiat meciul de miercuri cu 5 aşi (Paoletti, unul singur), fiecare jucătoare făcând câte trei duble greşeli. Begu a avut un procentaj excelent (74,4%) la punctele câştigate cu primul serviciu.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 5.000 de euro şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta, vineri, pe Ana Bogdan (29 ani, 53 WTA), a şasea favorită, victorioasă miercuri cu 6-2, 3-6, 6-3 în faţa slovacei Anna Karolina Schmiedlova. Cele două românce se vor înfrunta în premieră în circuitul profesionist.