VIDEO De toți banii! Punctul extraordinar câștigat de Patricia Țig în fața numărului 3 mondial, pe Stadionul Arthur Ashe

Patricia Tig Jessica Pegula Stadionul Arthur Ashe US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 01 Septembrie 2023, 08:30
Data actualizarii: Vineri 01 Septembrie 2023, 08:32

Nu doar Jessica Pegula a făcut spectacol în ultimul meci al zilei a patra, desfășurat pe Arena Arthur Ashe.

Patricia Țig (700 WTA) nu s-a lăsat descurajată de proporțiile scorului și a profitat de privilegiul de a juca pe cel mai mare stadion de tenis din lume pe întreaga durată a partidei cu Jessica Pegula (3 WTA), din turul secund al Openului American.

Prezentă pe tabloul principal al turneului de la New York grație clasamentului protejat activat, sportiva din România a rezistat extraordinar într-un schimb de mingi care a numărat 21 de mingi lovite.

Patricia Țig părăsește New York-ul cu un cec în valoare de $123,000

Țig a tachinat-o pe americancă cu slice-ul său de rever, după care a încheiat punctul cu o dreaptă inversă, care a lăsat-o perplexă pe a Jessica Pegula.

În cele din urmă, Pegula s-a impus, scor 6-3, 6-1, reușind să confirme forma bună din ultima perioadă. Sportiva americană a ieșit campioană a întrecerii WTA 1000 de la Montreal, la mijlocul lunii august.

Hănescu știe cum a câștigat, de fapt, Simona Halep finala turneului de la Wimbledon, în 2019