Daniil Medvedev, campion neinvins in Turneul Campionilor! Cati bani a luat pentru cele cinci victorii pe linie

Daniil Medvedev Dominic Thiem Turneul Campionilor 2020 Tenis Daniil Medvedev Turneul Campionilor 2020
Data publicarii: Luni 23 Noiembrie 2020, 11:52
Data actualizarii: Luni 23 Noiembrie 2020, 11:59

Daniil Medvedev a castigat Turneul Campionilor cu victorii pe linie.

Daniil Medvedev l-a invins in finala Turneului Campionilor pe Dominic Thiem in trei seturi, scor 4-6, 7-6 (2), 6-4 la capatul a doua ore si patruzeci si patru de minute de joc.

Numar 4 ATP, Medvedev isi trece astfel in palmares cel mai important trofeu obtinut pana acum. Mai mult decat atat, Daniil Medvedev a reusit sa castige Turneul Campionilor fara sa piarda vreun meci, motiv pentru care i-a fost triplat cecul de campion de la $550,000 la $1,564,000.

• Daniil Medvedev campion neinvins la Turneul Campionilor

A fost o finala care a facut cinste noii generatii a tenisului masculin, majoritatea punctelor depasind numarul de 1-3 raliuri si oferindu-le telespectatorilor un tenis de calitate rara timp de 164 de minute.

Cu 37 de winnere in cont, Medvedev se poate mandri cu faptul ca a fost jucatorul cu atacurile mai lucid dezvoltate, iar in aparare, tenismenul care a inspirat mai multa stabilitate, dovedindu-se din nou incredibil prin passing shot-uri si prin retururile de care este capabil.