FOTO Ce a făcut Anca Todoni în Mexic după ce reușise o victorie fabuloasă în blockbuster-ul de peste patru ore, în primul tur

Anca Todoni Mexic Tenis
Data publicarii: Vineri 29 Martie 2024, 11:59
Data actualizarii: Vineri 29 Martie 2024, 12:08

Anca Todoni izbutise un succes de impact în runda inaugurală, în patru ore și 16 minute de joc.

Anca Todoni a fost învinsă de argentinianca Julia Riera, cu 6-2, 6-1, joi, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la San Luis Potosi (Mexic), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari.

Todoni (19 ani, 226 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după o oră şi 17 minute în faţa unei adversare mai bine clasate Julia Riera (21 ani, 119 WTA).

Românca reuşise o victorie spectaculoasă în primul tur, împotriva spaniolei Sara Sorribes Tormo, a treia favorită, cu 5-7, 7-5, 7/6 (7/5), marţi, după patru ore şi 14 minute.

Anca Todoni s-a ales cu un cec de 2.000 de dolari şi 21 de puncte WTA pentru participare.

În urmă cu două zile, Anca Todoni (19 ani, 226 WTA) a reușit una dintre victoriile uriașe ale carierei. Tânăra jucătoare din țara noastră a învins-o pe jucătoarea clasată pe locul 52 mondial, spanioloaica Sara Sorribes Tormo, la capătul unei partide-maraton. La finalul a patru ore și șaisprezece minute de joc, Anca Todoni s-a impus, scor 5-7, 7-5, 7-6 (5).

În 2024, Anca Todoni a reușit șapte victorii dintr-un total de unsprezece partide oficiale jucate. În cariera sa de jucătoare profesionistă, Todoni are un palmares convingător, ajungând la 93 de succese din 129 de jocuri disputate.