Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 12:10
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 12:15

Anca Todoni a câștigat un meci-maraton în Mexic.

Anca Todoni (19 ani, 226 WTA) a reușit una dintre victoriile uriașe ale carierei.

Tânăra jucătoare din țara noastră a învins-o pe jucătoarea clasată pe locul 52 mondial, spanioloaica Sara Sorribes Tormo, la capătul unei partide-maraton.

Anca Todoni a învins numărul 52 mondial după o luptă de 4 ore și 16 minute

La finalul a patru ore și șaisprezece minute de joc, Anca Todoni s-a impus, scor 5-7, 7-5, 7-6 (5), avansând astfel în optimile de finală ale turneului WTA de la San Luis Potosi, Mexic.

În faza ultimelor șaisprezece jucătoare, Anca Todoni va primi replica unei jucătoare argentiniene, Julia Riera, clasate pe poziția 119 în ierarhia mondială.

În 2024, Anca Todoni a reușit șapte victorii dintr-un total de unsprezece partide oficiale jucate.

În cariera sa de jucătoare profesionistă, Todoni are un palmares convingător, ajungând la 93 de succese din 129 de jocuri disputate.