Avem 2 jucatoare in turul 2 la US Open! Prestatie MAGISTRALA din partea Patriciei Tig in primul tur: adversare de foc in runda urmatoare pentru Cirstea si Tig

Patricia Tig Sorana Cirstea US Open 2020 Tenis
Data publicarii: Miercuri 02 Septembrie 2020, 08:18
Data actualizarii: Miercuri 02 Septembrie 2020, 08:37

Patricia Tig a facut instructie cu japoneza Kurumi Nara in primul tur la US Open 2020.

Sorana Cirstea si Patricia Maria Tig au semnat victorii spectaculoase in turul inaugural al Openului American, editia 2020. Cele doua jucatoare le-au invins pe Christina McHale, respectiv Kurumi Nara fara sa piarda set.

Patricia Maria Tig (88 WTA) a fost performera zilei, trecand de Kurumi Nara (142 WTA), scor 6-1, 6-0 dupa doar 60 de minute de joc. A fost primul succes reusit de Tig pe tabloul principal al unui turneu de mare slem.

Sorana Cirstea vs. Johanna Konta si Patricia Tig vs. Donna Vekic, meciurile din turul al doilea

Sorana Cirstea (77 WTA) a intrecut-o pe Christina McHale (75 WTA), 6-4, 7-5, dupa 97 de minute. In turul secund, Sorana se va duela cu Johanna Konta, favorita numarul 9 al turneului, in vreme ce Patricia Tig o va intalni pe Donna Vekic, al 18-lea cap de serie.

Din nefericire, Mihaela Buzarnescu a fost invinsa de Sloane Stephens, scor 3-6, 3-6, astfel Romania ajunge in turul 2 cu 2 din 4 jucatoare.

Sorana Cirstea si Patricia Tig vor urma sa se dueleze cu Johanna Konta, respectiv Donna Vekic joi, 3 septembrie la ore care urmeaza a fi anuntate de organizatori in cursul zilei de astazi.