Alcaraz - Tiafoe și Ruud - Khachanov, semifinalele US Open 2022: eliminat în sferturi, Andrey Rublev a plâns ca un copil

Semifinale US Open 2022 Carlos Alcaraz Frances Tiafoe Casper Ruud Karen Khachanov Turneul de la US Open Tenis
Data publicarii: Joi 08 Septembrie 2022, 15:28
Data actualizarii: Joi 08 Septembrie 2022, 15:28

Frances Tiafoe este primul tenismen de culoare calificat în semifinalele US Open, în ultima jumătate de secol, după Arthur Ashe.

US Open 2022 va oferi tenisului masculin un nou campion de Grand Slam

Frances Tiafoe (24 de ani, 26 ATP) a devenit primul tenismen de culoare care atinge faza semifinalelor Openului American, la 50 de ani de la performanța atinsă de Arthur Ashe. Jucătorul american a bifat această bornă istorică tocmai pe Stadionul Arthur Ashe, învingându-l pe Andrey Rublev, scor 7-6 (3), 7-6 (0), 6-4, la capătul a două ore și treizeci și șase de minute de joc.

Tiafoe a ajuns în semifinalele turneului de la US Open legând victorii în detrimentul lui Rafael Nadal și Andrey Rublev și a reușit să ducă duelul din sferturi la bun sfârșit fără să își piardă serviciul nici măcar o dată.

Frances Tiafoe, primul tenismen de culoare care atinge faza semifinalelor la US Open, după 50 de ani

Ediția 2022 a Openului American aduce o serie imensă de surprize la New York.

Dincolo de faptul că învingătorul din turneul masculin individual va fi un câștigător în premieră al unui turneu de mare șlem, media de vârstă a celor patru semifinaliști este de exact 23 de ani.

Carlos Alcaraz și Jannik Sinner au jucat un meci de povestit nepoților, în sferturile US Open 2022

Carlos Alcaraz (19 ani) și Jannik Sinner (21 de ani) au scris o nouă filă istorică a turneului de mare șlem de la New York, încheindu-și partida de cinci seturi la ora 02:50 dimineața, cea mai târzie ultimă minge jucată într-un meci la US Open.

Alcaraz s-a impus scor 6-3, 6-7(7), 6-7(0), 7-5, 6-3, salvând și o minge de meci, în a patra manșă.

Programul semifinalelor turneului de la US Open, ediția 2022

Turneul de la Flushing Meadows își dispută semifinalele probelor individuale în diminețile de vineri și sâmbătă, 9-10 septembrie. În competiția feminină, Caroline Garcia și Ons Jabeur vor deschide semifinalele, vineri-dimineață, de la ora 02:00, duelul fiind succedat de confruntarea dintre Iga Swiatek și Aryna Sabalenka.

Semifinalele masculine, Carlos Alcaraz - Frances Tiafoe și Casper Ruud - Karen Khachanov vor începe sâmbătă-dimineață, de la ora 02:00, ora României.