A învins depresia și a câștigat la Roland Garros, dar a fost lovit de o nouă dramă: hoții l-au jefuit de 600,000 de euro

Roland Garros 2023 Lucas Pouille Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 06 Iunie 2023, 20:52
Data actualizarii: Marti 06 Iunie 2023, 21:10

Lucas Pouille a fost jefuit în timp ce juca la Roland Garros.

Tenismenul francez, Lucas Pouille (675 ATP) a fost jefuit în timp ce juca în turneul de la Roland Garros. Imobilul său din Rennes a fost spart de hoți în ziua de vineri, 2 iunie, în timp ce Pouille juca în runda inaugurală a competiției de dublu mixt.

Conform Lejdd, rău-făcătorii au furat bunuri în valoare de 600,000 de euro din casa jucătorului francez, în vârstă de 29 de ani, care a revenit cu succes în ATP, reușind să treacă de primul tur al competiției de mare șlem din Paris.

Fost număr 10 ATP, Lucas Pouille a câștigat 97,000 de euro, pentru calificarea în turul 2 la Roland Garros

Pouille a câștigat 11 din cele 18 meciuri jucate în acest an, după o jumătate secundă de an fără tenis, în 2022.

Lucas Pouille a dezvăluit că s-a confruntat cu depresia, o boală care l-a ținut departe de terenurile de tenis. „Uneori, avem momente în care corpurile noastre crapă. Aceste momente au fost foarte dificile, urma să mă izbesc de perete. Dar cred că m-am oprit în momentul potrivit, fix înainte de cădere,” i-a spus Pouille jurnalistului francez, Eric Salliot, notează Tennis World USA

$8,114,827 a câștigat Lucas Pouille din tenis, sumă impozabilă și prin care și-a menținut vii șansele de a participa la toate turneele, acoperindu-și costurile implicate, printre care se numără biletele de avion, salariile persoanelor din staff, costurile cazărilor la hotel, dar și costuri aferente recuperării.

Raportat la suma întreagă a câștigurilor din tenis, jaful reprezintă mai mult de 7% din toată răsplata muncii depuse de Lucas Pouille, ca tenismen profesionist.