Sorana Cirstea Karolina Muchova US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 06 Septembrie 2023, 12:26
Data actualizarii: Miercuri 06 Septembrie 2023, 12:27

US Open 2023 | Sorana Cîrstea a câștigat doar trei game-uri în sfertul de finală jucat împotriva Karolinei Muchova, la New York.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) a avut numeroase motive de nemulțumire după încheierea setului întâi al sfertului de finală pierdut în minimum de seturi în fața numărului 10 mondial, Karolina Muchova (27 de ani).

Dincolo de cele nouă mingi de break ratate în game-ul de 18 minute, jucat la scorul de 0-3 în setul unu, Sorana Cîrstea a totalizat 23 de puncte câștigate în setul unu, un număr nefiresc de mare pentru o jucătoare care pierde un set la zero.

Sorana Cîrstea nu a reușit niciun game în setul 1, deși a câștigat 23 de puncte

• În game-ul 4, care a durat 18 minute, Sorana Cîrstea a ratat nouă mingi de break, pe serva Muchovei.

Tehnic, Sorana Cîrstea a făcut puncte suficiente pentru a câștiga cinci game-uri, iar diferența totalului de puncte câștigate a fost mai echilibrată decât cea a game-urilor, 36-23, în favoarea cehioaicei.

Raportul erorilor neforțate comise în manșa inițială a fost, de asemenea, relativ strâns, 12-8, românca având doar patru greșeli în plus, în raport cu oponenta sa.

Setul pierdut cu 6-0 a făcut-o pe Sorana Cîrstea să își chestioneze planul de joc

După un prim set pe care l-a cedat la zero în ciuda faptului că românca a reușit să câștige 23 de puncte, dar fără folos pe tabelă, tensiunea a atins paroxismul, iar acest lucru s-a văzut din interacțiunea acesteia cu antrenorul suedez, Thomas Johansson

Contul oficial al US Open a prezentat cu ton umoristic simplitatea sfatului acordat de Thomas Johansson Soranei Cîrstea, în finalul primului set, la scorul de 4-0:

„Lovește mingea în zona albastră și în spatele ei, atunci când ai ocazia, haide!”, i-a transmis scandinavul jucătoarei din țara noastră.

Câteva minute mai târziu, în pauza dintre seturi, pe când Karolina Muchova se afla în time-out, Sorana Cîrstea s-a apropiat de loja lui Thomas Johansson, unde a participat în următorul dialog:

„Fii mai agresivă pe a doua minge și pe retur, la serviciul doi. Intră în teren,” i-a transmis Thomas Johansson.

Resemnată, Cîrstea i-a replicat: „Nu contează dacă intru în teren sau dacă doar împing mingea înapoi,” a fost răspunsul pe fond nervos al româncei.

„Lovește mingea!”, este tot ce a mai putut să spună Thomas Johansson.