VIDEO 5 momente memorabile ale rivalității dintre Serena Williams și Simona Halep: cea mai categorică victorie îi aparține româncei

Simona Halep Serena Williams rivalitate Serena Williams retragere Simona Halep Serena Williams finala Wimbledon Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 00:12
Data actualizarii: Marti 06 Septembrie 2022, 23:59

Simona Halep rămâne cu cea mai categorică victorie obținută într-o rivalitate care nu s-a rezumat doar la scorul întâlnirilor directe, 10-2, în favoarea Serenei Williams.

În ultimul deceniu, Simona Halep și Serena Williams au împărțit terenul de 12 ori în circuitul de elită al tenisului feminin, iar scorul întâlnirilor directe este dominat de jucătoarea din Michigan, care și-a adjudecat zece victorii.

Ultima partidă între Serena Williams și Simona Halep s-a derulat în sferturile Openului Australian 2021, când sportiva americană s-a impus în minim de seturi, scor 6-3, 6-3.

Simona Halep versus Serena Williams: să pierzi din nou și din nou, dar să nu renunți niciodată

• Finala Wimbledon 2019, câștigată de Simona Halep, 6-2, 6-2

Cel mai fascinant episod al carierei Simonei Halep rămâne, până în prezent, finala turneului de la Wimbledon 2019, câștigată scor 6-2, 6-2, în doar 56 de minute de joc, în defavoarea Serenei Williams.

Memorabilul acelei partide a constat în tenisul perfect aplicat de Simona Halep, care și-a menținut calmul și a ripostat agresiv din defensivă, nepermițându-i Serenei Williams prea multe momente în care să își reaprindă speranța cuceririi titlului de mare șlem cu numărul 24.

• Turneul Campioanelor 2014: cea mai categorică victorie a întregii rivalități, reușită de Simona Halep, 6-0, 6-2

În 2014, pe când Simona Halep era abia intrată în top 10 WTA, Serena Williams o conducea cu 4-0 la meciurile directe, iar Simona Halep nu avea nimic, afară de un prim set câștigat în primul meci direct - la Wimbledon 2011 - ca motiv de încredere împotriva Serenei Williams.

Dominată fizic și tactic de jucătoarea americană până în faza grupelor Turneului Campioanelor de la Singapore, din 2014, Simona Halep a surprins-o pe Serena Williams, într-un meci-blitzkrieg, în care a returnat impecabil și a fugit cu victoria până ca oponenta ei să se trezească la miza relativ limitată a meciului.

• Finala Turneului Campioanelor 2014: nimeni nu iubește o revanșă mai mult decât Serena Williams

Zdrobită de Simona Halep, scor 6-0, 6-2, în faza grupelor, Serena Williams și-a răzbunat eșecul usturător doar cinci zile mai târziu, când s-a impus, în ultimul act al competiției, scor 6-3, 6-0.

Românca a fost departe de a avea o zi bună la serviciu, iar fiecare ezitare a fost taxată de retururile ucigătoare ale Serenei Williams, dublate de strigătele specifice care au inhibat-o, din punct de vedere tactic, pe Simona Halep.

• Victoria neconturată a Simonei Halep, succesul Serenei Williams: semifinala turneului de la Miami, 2015

Insuccesul Simonei Halep din penultimul act al competiției WTA 1000 de la Miami, ediția 2015 a fost, probabil, cel mai dureros, din întreaga rivalitate împărtășită cu Serena Williams.

A fost 6-2, 4-6, 7-5 pentru Serena Williams, la finalul unui set decisiv în care Simona Halep a revenit admirabil de la 2-5 la 5-egal, dar a sfârșit epuizată și frustrată de eficiența servei americancei, mobilizată excelent în acele momente umplute cu presiune.

• US Open 2016, sferturi: Serena Williams triumfă în trei seturi

6-2, 4-6, 6-3 pentru Serena Williams, după 2 ore și un sfert de joc sunt datele tehnice ale unui meci în care Simona Halep a oferit impresia că începea să înțeleagă tot mai mult din jocul Serenei Williams.

Cu o mobilitate impresionantă și disponibilitate la efort, armele Serenei Williams, dublate de publicul newyorkez nu au fost suficiente, timp de mai bine de o oră și jumătate, pentru ca Serena să se desprindă pe tabelă.

Finalul meciului a fost o istorie a durerii, explicată cel mai bine de raportul de forțe mult superior Serenei Williams, care a mărșăluit cu serviciul fără ca Simona Halep să poată recupera, cu returul său bine plasat, prea multe din daunele aduse de serva Serenei.