„Vai, ce rușine!” Florin Andone riscă să fie sancționat după ce a criticat deciziile arbitrilor din tribună

Florin Andone Eldense Espanyol Stranieri Florin Andone
Data publicarii: Marti 30 Ianuarie 2024, 09:21
Data actualizarii: Marti 30 Ianuarie 2024, 09:26

Florin Andone, care evoluează pentru Eldense, ar putea fi sancționat de autorităților sportive spaniole, în urma unor critici aduse deciziilor de arbitraj în timpul unei confruntări tensionate cu Espanyol.

Prima parte a întâlnirii dintre Eldense și Espanyol, scor 3-2, a avut un final tumultuos, iar arbitrul Jon Ander Gonzalez a fost nevoit să trimită în tribune doi antrenori, câte unul de la fiecare echipă.

Florin Andone ar putea fi sancționat pentru că s-ar fi adresat cuvinte dure arbitrilor în timpul pauzei, acest incident fiind trecut în raportul oficial al meciului. Asta în condițiile în care fotbalistul român nu a fost convocat pentru meciul cu Espanyol din cauza unei accidentări la genunchi, aflându-se în perioada de recuperare.

Andone ar putea fi sancționat după ieșirile din meciul Eldense - Espanyol

Deciziile lui Gonzalez înainte de pauză au fost criticate vehement de către suporteri, care strigau chiar și „Sus mâinile, asta e o jaf!” - nemulțumire pe care, se pare, a împărtășit-o și fotbalistul român. Potrivit arbitrilor, Andone ar fi rostit în repetate rânduri în timpul pauzei, în zona vestiarelor, expresii precum „Vai ce rușine, vai ce rușine!”.

În minutul 45+9, antrenorul echipei Eldense, Juan Garrido Canales, a fost trimis în tribune pentru „contestarea” deciziilor arbitrului, același motiv pentru care a fost eliminat și antrenorul Miguel Angel Fernandez din partea Espanyol.

Potrivit ValleDeElda, situația este acum sub atenția forurilor disciplinare, iar Florin Andone ar putea fi sancționat pentru comportamentul său critic la adresa arbitrajului.