VIDEO "Impact instant". Alex Mățan a oferit două pase de geniu, iar echipa sa a ajuns în finala Champions League

Columbus Crew Alex Matan CONCACAF Champions Cup Fotbal extern
Data publicarii: Joi 02 Mai 2024, 08:44
Data actualizarii: Joi 02 Mai 2024, 08:57

Columbus Crew s-a calificat în finala CONCACAF Champions Cup, echivalentul Champions League din America de Nord și Centrală.

În manșa tur, Columbus Crew s-a impus cu scorul de 2-1, iar în deplasarea din Mexic a obținut o victorie și mai clară, scor 3-1.

Alex Mățan, două assist-uri spectaculoase

Jucătorul de 24 de ani a fost introdus pe teren în repriza secundă, nefiind complet refăcut după o accidentare. În minutele 49 și 89, românul a oferit două assist-uri perfecte, în urma cărora Rossi și Russell-Rowe au marcat golurile calificării.

"Alex Mățan. Impact instant", au notat cei de Columbus Crew.

În finală, formația din MLS va evolua împotriva unei alte echipe din Mexic, C.F. Pachuca, victoria asigurându-le calificarea la Cupa Mondială a Cluburilor.

Alex Mățan, rol decisiv pentru Columbus Crew în Champions Cup

Ignorat de selecționerul Edward Iordănescu, Alex Mățan și-a adus din plin aportul la calificarea lui Columbus Crew în semifinalele CONCACAF Champions Cup. În returul din sferturi cu Tigres UANL din Mexic, 1-1, 5-4 d.l.d., românul a fost introdus pe teren în minutul 90 și a marcat apoi la loviturile de departajare.

În urmă cu câteva săptămâni, Alex Mățan fusese eroul lui Columbus Crew și în meciul tur din optimile Champions Cup, 1-0 cu Houston Dynamo în deplasare, după care însă s-a accidentat și a devenit indisponibil.

Atunci, românul a fost introdus pe teren în minutul 78 și a avut o contribuție decisivă la unica reușită a meciului.

La ultima fază, în minutul 90+6, românul a primit o minge la marginea careului și a șutat spre colțul lung, iar mingea a fost deviată în propria poartă de un adversar.