VIDEO Românul din străinătate inclus în echipa etapei după ce a reușit ”o minunăție de gol”

denis dragus Belgia Royal Antwerp Standard Liege Stranieri
Data publicarii: Marti 18 Octombrie 2022, 10:07
Data actualizarii: Marti 18 Octombrie 2022, 10:09

Denis Drăguș a fost MVP în Standard Liege - Royal Antwerp 3-0, meci din campionatul Belgiei.

Denis Drăguş, jucătorul român al lui Standard Liege, a fost inclus de site-ul walfoot.be în echipa ideală a etapei a 12-a din campionatul Belgiei după ce a înscris un gol şi a contribuit la încă unul în victoria cu 3-0 de pe teren propriu contra lui Royal Antwerp, care era lider înaintea partidei.

Standard Liege avea deja 3-0 cu Royal Antwerp în minutul 9

Standard a marcat toate golurile în primele zece minute, prin William Balikwisha, în minutul 2, Denis Drăguş, în minutul 4, la o acţiune personală, şi Cihan Canak, în minutul 9, la o fază la care internaţionalul român a lăsat mingea să treacă pentru foarte tânărul său coechipier (17 ani).

"Aproape toţi jucătorii lui Standard aveau argumente să fie reţinuţi (în echipa etapei - n. r.), însă românul reuşeşte o adevărată minunăţie de gol şi dă un assist 'neoficial' lăsând mingea să treacă pentru Canak", scrie walfoot.be.

Denis Drăguș, 4 goluri în 12 etape în Belgia

Drăguş, care are patru goluri în 12 meciuri jucate în actualul sezon pentru Standard, a fost înlocuit după 77 de minute.

Echipa ideală a ultimei etape din campionatul Belgiei, în viziunea site-ului citat, este următoarea: Simon Mignolet (FC Bruges) - Mark McKenzie (KRC Genk), Nurio (Gent) - Ross Sykes (Union Saint-Gilloise) - Cihan Canak (Standard Liege), William Balikwisha (Standard Liege), Hans Vanaken (FC Bruges), Modou Tambedou (Zulte Waregem) - Denis Drăguş (Standard Liege), Kevin Denkey (Cercle Bruges), Dante Vanzeir (Union Saint-Gilloise).

În clasament, Standard este pe locul 5, cu 22 de puncte. KRC Genk este noul lider, cu 31 de puncte, urmată de Royal Antwerp, 30 puncte, FC Bruges, 25 puncte, Union Saint-Gilloise, 25 puncte.