VIDEO Kylian Mbappe a făcut de toate în Strasbourg - PSG! Urmează derby-ul 18+ Nice - Brest, singurele echipe care țin pasul cu liderul din Ligue 1

kylian mbappe Brest Nice PSG strasbourg Franta
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 10:17
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 10:25

Starul francez a fost MVP și în ultima etapă din campionatul Franței.

Paris Saint-Germain şi-a consolidat poziţia de lider al campionatului de fotbal al Franţei, după ce a reuşit să învingă la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia RC Strasbourg, vineri seara, în primul meci al etapei a 20-a a sezonului.

Kylian Mbappe în 2-1 cu Strasbourg: penalty ratat ('6), gol ('31) și pasă de gol ('49)

Kylian Mbappe a deschis scorul după o jumătate de oră de joc ('31), profitând de o eroare a portarului gazdelor, Alaa Bellaarouch, care reuşise anterior să apere un penalty executat de căpitanul lui PSG, în minutul 6, scrie Agerpres.

Marco Asensio, fostul jucător al lui Real Madrid, a dublat avantajul parizienilor în minutul 49, pasa decisivă venind de la Mbappe, înainte ca Strasbourg să marcheze golul de onoare, în minutul 68, prin Dilane Bakwa.

Derby-ul de podium Brest - Nice se joacă duminică

În urma acestei victorii, PSG a acumulat 47 de puncte şi s-a distanţat de OGC Nice, ocupanta locului secund (38 puncte), care va juca duminică în deplasare cu Brest, echipa de pe poziţia a treia (35 de puncte).

Nice și Brest sunt echipele-revelație ale sezonului, singurele care țin cât de cât pasul cu liderul PSG.

Etapa continuă sâmbătă cu meciurile Rennes - Montpellier şi FC Nantes - Racing Lens, în timp ce duminică sunt programate partidele AS Monaco - Le Havre, Stade Reims - FC Toulouse, Lille OSC - Clermont, FC Metz - FC Lorient, Brest - OGC Nice şi Olympique Lyon - Olympique Marseille.