Presa din Turcia, încântată de primul meci al lui Cicâldău la Galatasaray! Ce scriu jurnaliștii despre român

Alexandru Cicaldau Fatih Terim Galatasaray Stranieri Presa din Turcia, încântată de debutul lui Alexandru Cicâldău la Galatasaray! Ce scriu jurnaliștii turci
Data publicarii: Marti 17 August 2021, 10:05
Data actualizarii: Marti 17 August 2021, 11:06

Alexandru Cicâldău a debutat pentru Galatasaray luni-seară, cu Giresunspor, meci contând pentru prima etapă din campionatul Turciei.

În primul meci din campionatul Tuciei, Fatih Terim a decis să înceapă meciul contra lui Giresunspor cu Alexandru Cicâldău (24 ani) tituar, iar evoluția mijlocașului i-a răsplătit inspirația antrenorului.

În minutul 45, internaționalul român a fost desemnat de către tehnician să execute lovitura de la 11 metri, după ce în urmă cu 5 minute Mbaye Diagne, marcatorul primului gol, ratase un penalty. Cicâldău a executat fără emoții și a dus scorul la 2-0 pentru Galatasaray.

• Presa din Turcia, încântată de debutul lui Alexandru Cicâldău la Galatasaray! Ce scriu jurnaliștii turci

Presa din Turcia a fost încântată de noua achiziție a clubului din Istanbul și a avut numai cuvinte de laudă despre fostul jucător al Universității Craiova.

„Cicâldău nu a lăsat nicio bucată de teren neacoperită”

Alexandru Cicâldău, unul dintre noile transferuri ale lui Galatasaray, a experimentat bucuria de a marca în primul meci în tricoul galben-roșu. Au fost apreciate și performanțele sale. Cicâldău și-a ajutat coechipierii în apărare și în atac și nu a lăsat nicio bucată de teren neacoperită”, titrează fotoman.com

Jucători precum Cicâldău au identități multiple. Vor fi multe dueluri în zona centrală și ceea ce îi va deosebi va fi calitatea, iar Cicâldău pare să aibă calitate”, a scris sporx.com.

Alexandru Cicâldău este al doilea cel mai scump transfer al lui Galatasaray din această vară. Turcii au plătit 6.5 milioane de euro în schimbul mijlocașului român.

Luni-seară, jucătorul format la Academia lui Hagi a disputat primul meci după înfrângerea Universității Craiova cu KF Laci, 0-1, din turul 2 preliminar al Conference League, din 22 iulie. Fatih Terim l-a schimbat pe Cicâldău în minutul 83, când scorul era 2-0, în locul acestuia intrând Arda Turan.