LIVE TEXT Meciul decisiv pentru Cristi Chivu s-a încheiat: Inter Milano, prima victorie în UEFA Youth League! De ce depinde acum calificarea

Cristian Chivu Inter Milano Primavera Real Sociedad Red Bull Salzburg UEFA Youth League Stranieri
Data publicarii: Marti 12 Decembrie 2023, 14:58
Data actualizarii: Marti 12 Decembrie 2023, 15:05

Antrenorul român al lui Inter Primavera a bifat primul succes în competiție și păstrează astfel șanse la calificarea în play-off.

FINAL Inter Milano - Real Sociedad 1-0 (Sarr 64 - din penalty)

MIN. 90+5 Interul lui Chivu câștigă cu 1-0 și acum trebuie să aștepte deznodământul celeilalte partide din grupă, Red Bull Salzburg - Benfica Lisabona (care începe la ora 15:30), pentru a afla dacă se califică în play-off-ul UEFA Youth League de pe a doua poziție.

Clasamentul grupei acum: 1. Red Bull Salzburg 11 p (deja calificată în optimi), 2. INTER MILANO 7 p, 3. Benfica Lisabona 6 p, 4. Real Sociedad 4 p.

MIN. 90 Se arată cinci minute de prelungire.

MIN. 80 Intrăm în ultimele 10 minute ale întâlnirii!

MIN. 64 Penalty obținut de Thomas Berenbruch și GOOOOOOOL pentru Inter, Amadou Makhtar Sarr deschide scorul din lovitura de la 11 metri, 1-0 pentru echipa lui Chivu, care este acum pe locul 2 în grupă!

MIN. 57 Cristi Chivu face prima schimbare, Motta este înlocuit cu Cocchi. La acest scor, 0-0, ambele echipe sunt eliminate din UEFA Youth League!

MIN. 50 Portarul lui Inter, Raimondi, are două parade senzaționale în doar câteva secunde.

UPDATE 0-0 la pauză, după o primă repriză în care Cristi Chivu a strigat non-stop de pe bancă și și-a încurajat elevii.

Echipele de start în Inter Milano - Real Sociedad

INTER MILANO (4-3-3): Raimondi - Aidoo, Stante, Alexiou, Motta - Di Maggio, Stankovic, Berenbruch - Sarr, Spinacce, Quieto.

Rezerve: Tommasi, Cocchi, Bovo, Zarate Hidalgo, Kamate, Guercio, Zuberek.

Antrenor: Cristian Chivu.

REAL SOCIEDAD (4-4-2): Folgado - Garro, Martin, Beitia, Lebarbier - Ramirez, Gibelalde, Arruti, Eceizabarrena - Marlezkurrena, Arenzana.

Rezerve: Jimenez, Behobide, Samuyiwa, Astiazaran, Otadui, Olarra, Marchal.

Antrenor: Mikel Llorente.

Știrea inițială

Pe locul 3 în grupa D din UEFA Youth League (4 puncte din 4 egaluri, la care se adaugă o înfrângere), Interul lui Cristi Chivu trebuie să o învingă astăzi, de la ora 13:00, pe Real Sociedad, în ultima etapă din faza grupelor, pentru a mai spera la calificarea în play-off-ul competiției.

Clasamentul grupei: 1. Red Bull Salzburg 11 p, 2. Benfica Lisabona 6 p, 3. Inter Milano 4 p, 4. Real Sociedad 4 p.