VIDEO Fotbalistul român de la Cupa Africii, titular în meciul de debut. Urmează superputerile Nigeria și Egipt!

yasin hamed Cupa Africii pe Natiuni Guineea-Bissau Salonta sudan Stranieri
Data publicarii: Miercuri 12 Ianuarie 2022, 09:28
Data actualizarii: Miercuri 12 Ianuarie 2022, 09:30

În Liga 1 a jucat la ASA Târgu Mureș, Pandurii Târgu Jiu, CFR Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe.

Mijlocașul ofensiv Yasin Hamed (22 de ani), jucător născut în Salonta din tată sudanez și mamă româncă, a debutat aseară la Cupa Africii pe Națiuni, în meciul Sudan - Guineea-Bissau 0-0 din Grupa D a competiției.

El a fost titular în atacul ”șoimilor” și a fost schimbat în minutul 67 în partida care ar fi trebuit să fie cea mai simplă din această fază a competiției, având în vedere că celelalte două naționale din grupă sunt superputerile continentale Nigeria și Egipt.

Guineea-Bissau a dominat meciul și a ratat un penalty în minutul 82, prin vedeta Pele de la AS Monaco.

Yasin Hamed evoluează acum în Ungaria, la Nyiregyhaza

Fost internațional de juniori al României, Yasin Hamed joacă în prezent la Nyiregyhaza, în liga a doua maghiară, după ce în țară a bifat patru sezoane în Liga 1, la ASA Târgu Mureș, Pandurii Târgu Jiu, CFR Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe.

El și Muhamed Amin (Motala AIF, Suedia) sunt singurii jucători din lotul Sudanului de la CAN 2021 care evoluează în Europa, toți ceilalți provin din campionatul intern!