VIDEO Deian Sorescu, assist la primul meci ca titular în tricoul lui Rakow! Mesajul românului după victoria obținută

Deian Sorescu Ekstraklasa Raków Czestochowa Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 25 Februarie 2022, 21:49
Data actualizarii: Vineri 25 Februarie 2022, 21:51

Rakow Czestochowa și Wisla Plock s-au întâlnit în etapa cu numărul 23 din Ekstraklasa, 2-0.

Deian Sorescu a fost titular în premieră pentru Rakow de la transfer și i-a răsplătit încrederea antrenorului Papszun în el. Scorul a fost deschis în minutul 32, prin Gutkovskis, care a stabilit și rezultatul primei reprize.

Deian Sorescu, pasă de gol în campionatul Poloniei

Fotbalistul transferat de la Dinamo a combinat cu un coechipier, a pătruns în careu, iar apoi i-a săltat balonul lui Wdowiak, care a reușit să marcheze, în minutul 59. Polonezul a profitat de devierea cu ghinion a unui fundaș de la oaspeți.

Sorescu a încheiat meciul pe teren, fiind și prima partidă în care este integralist. La finalul partidei, românul a avut un mesaj pentru fanii lui Rakow, postat pe rețelele de socializare ale clubului.

„Dragi fani sunt fericit, am câștigat primul meu meci, am jucat tot meciul, sunt extrem de fericit și voi continua tot așa”, a spus Sorescu.

ARTICOL RECOMANDAT

Fotbalistul român mai bifase 20 de minute de joc, în urmă cu două etape, în victoria cu Radomiak Radom, 1-0. Celălalt român al grupării poloneze, Bogdan Racovițan, s-a accidentat în etapa trecută și a fost scos de pe teren în minutul 6.

Rakow se află pe locul 3 în clasamentul Ekstraklasa, cu 45 de puncte obținute în 23 de meciuri jucate.